Znieważanie nauczycieli – policja wkracza do szkół
Dodane przez admin dnia Luty 08 2010 12:59:13
Nauczyciele dwóch katowickich gimnazjów postanowili przeciwstawić się uczniom obrzucającym ich wyzwiskami i przeszkadzającym w prowadzeniu lekcji. Wezwani przez nich policjanci przesłuchali 17 nastolatków, chłopców i dziewcząt, którym udowodniono łącznie 160 przypadków znieważania pedagogów.
Rozszerzona zawartość newsa
Nauczyciele dwóch katowickich gimnazjów postanowili przeciwstawić się uczniom obrzucającym ich wyzwiskami i przeszkadzającym w prowadzeniu lekcji. Wezwani przez nich policjanci przesłuchali 17 nastolatków, chłopców i dziewcząt, którym udowodniono łącznie 160 przypadków znieważania pedagogów. Wśród najczęściej spotykanych przewinień było przeszkadzanie w prowadzeniu lekcji i obrzucanie nauczycieli wyzwiskami. Zdarzało się rzucanie w nich kredą i papierkami, przewracanie ławek i krzeseł. Na każdym kroku słychać też wulgaryzmy, a na przerwach także huk odpalanych petard.

Zgodnie z prawem nauczyciel jako funkcjonariusz publiczny podlega szczególnej ochronie. Za jego znieważenie może grozić nawet kara pozbawienia wolności do roku - pod warunkiem, że ktoś podlega przepisom Kodeksu karnego. W tych konkretnych przypadkach, ze względu na wiek uczniów, ich sprawy trafią do sądu rodzinnego, który podejmie decyzje o zastosowaniu środków wychowawczych.

Gazeta Prawna, 2.02.2010

http://www.monitor.edu.pl/newsy/zniewazanie-nauczycieli-a-policja-wkracza-do-szkol.html