Moim zdaniem powiedzenie: ?Można, ale nie należy? nie jest tylko pustym i nic nieznaczącym sformułowaniem. Pozwala na podejmowanie samodzielnych decyzji i działań. Pozostawia nam prawo rozstrzygania czy należy tak właśnie postąpić, dokonać takiego właśnie wyboru lub odrzucenia propozycji. Pozwala również zastanowić się, czy warto bez przemyślenia, na prędko podejmować decyzje. Owo sformułowanie jest wskazówką dla człowieka współczesnego, jasno mówi nam, że w życiu zawsze mamy wybór i od nas zależy podejmowanie istotnych życiowych decyzji. Czasami warto rozważyć obie strony: pozytywne i negatywne wynikające z podjętych działań.

Jako przykład obrony tematu posłużę się utworem pt. ?Szuler? S. Mrożka. Bohaterowie rozważają czy podjąć decyzję grania z Szulerem – tytułowym bohaterem czy tez nie. Ostatecznie podejmują nie przemyślaną do końca decyzję i grają z nim. Są przekonani, że Szuler okłamuje ich mówiąc, że jest szulerem. Nie są do końca przekonani, co do słuszności podjętej decyzji o dalszej grze. I właśnie ta niepewność swoich przekonań spowodowała, że przegrywali.
? – Można, ale nie należy – stwierdziłem.
– A niby, dlaczego właściwie ? zastanawiał się, Beyer
– Z powodów moralnych i praktycznych. Z szulerem grać nie wypada z uwagi na kodeks honorowy. A poza tym z szulerem nie można wygrać.?
Jak się okazuje Szuler wygrywa, przez to, że, pozostali gracze nie wierzą w swoją wygraną wiedząc, że z szulerem nie można wygrać.

Nie należy zapomnieć również, że człowiek współczesny jest mądry i inteligentny, otacza go bogactwo i różnorodność tego świata. Sam powinien wiedzieć, że czasami lepiej przemilczeć pewne swoje przemyślenia. Można w życiu omijać pewnie zasady przyzwoitości, ale chyba nie warto i nie należy ? choćby z powodu szacunku do drugiego człowieka. Możemy powiedzieć, że ktoś niedobrze wygląda, możemy zawsze otwarcie wyrażać swoje zdanie i opinie – ale czy należy? I jakie tego będą skutki.

Sformułowanie, które jest tematem tej pracy jest bardzo trudne i tak naprawdę to w głębi naszych wewnętrznych rozważań leży decydowanie o tym, co można a co należy.
Trudno powiedzieć ile osób postępuje honorowo i kieruje się życiowymi wartościami a nie jedynie własnymi pokusami i pragnieniami. Przez całe życie dokonujemy wyborów. Często żyjemy w niepewności podejmowanych decyzji. Czasem nasze życie jest dziełem przypadku.
Ale musimy pamiętać, że nasze rozważania muszą przynieść pozytywne skutki.

Sądzę, iż, ?Można – ale nie należy? jest filozoficznym sformułowaniem, zawierającym głębię naszych przemyśleń i różnorodność w rozumieniu i interpretacji naszego postępowania. Jest mądrą wskazówką dla współczesnego człowieka, bo daje nam możliwość samodzielnego przemyśleniai analizy swoich decyzji oraz postępowania w życiu codziennym.

Podsumowując powyższe rozważania sądzę iż, sami musimy określić, co w życiu jest najważniejsze. Sformułowania, cytaty, maksymy i życiowe motta są dla nas jedynie wskazówkami i to od nas samych zależy wybór życiowej drogi, nauczenie się rozważania nad prawdą i kłamstwem. Popełnione życiowe błędy i źle podjęte decyzje – będą dla nas jedynie nauczką na przyszłość.