Organizacja-definicja
Organizacja jest wielością części , z których każda dąży do osiągnięcia szczególnego celu i które utrzymują się dzięki wzajemnym powiązaniom , jednocześnie przystosowując się do środowiska zewnętrznego i przez o otrzymują stan wzajemnego powiązania części.
Organizacja jest to zwiększenie siły oddziaływania ludzkich wysiłków i poprzez planowe zestrojenie ludzi i urządzeń
Organizacja jest przedmiotem złożonym z elementów powiązanych ze sobą tak , że tworzą całość zależną od każdego z elementów ją tworzących.
Organizacja społeczna jest to względnie trwały system zróżnicowanych i skoordynowanych działań ludzkich , wykorzystujących , przekształcających i zespalających celowo ustrukturalizowany zbiór zasobów ludzkich , kapitałowych , ideowych i naturalnych , pozostających we wzajemnym oddziaływaniu z innymi systemami działalności ludzkiej i zasobami otoczenia.
Organizacja to grupa ludzi , którzy współpracują ze sobą w sposób uporządkowany i skoordynowany , aby osiągnąć pewien zestaw celów.
Organizacja to całość składająca się z części , które przyczyniają się do jej powodzenia.
Ogólne cechy organizacji społecznych .
-to systemy względnie otwarte co oznacza że stale prowadzą z otoczeniem wymianę kapitałów ,materii i informacji surowców ,idei
-są ustrukturalizowane , czyli uporządkowanymi w pewien określony sposób systemami społeczno-technicznymi
-systemami celowo tworzonymi przez ludzi do realizacji określonych celów. Mogą być projektowane podobnie jak fenomeny techniczne . Metodologia projektowania i restrukturyzacji (zmiany) musi jednak uwzględniać swoistość społecznej materii ,z której organizacja jest zbudowana
-charakteryzują się budową hierarchiczną . Oznacza to że system zbudowany jest z podsystemów , które z kolei dzielą się na podsystemy itd..
-w odróżnieniu od systemów , które obniżają z czasem stopień swej spójności , tracą sprawność aż wreszcie popadają w entropię , organizacje mają potencjalną zdolność doskonalenia się podnoszeni swej sprawności i stopni zorganizowania.
-organizacje zdolne są do osiągania stabilnych stanów równowagi dynamicznej z otoczeniem systemu funkcje zarządcze w organizacjach znajdują swój wyraz w procesach , które określa się jako sterowania i regulacji,
-organizacje to systemy charakteryzują się ekwifinalnością co oznacza że podobne efekty mogą być osiągane w różnych typach struktur organizacyjnych i w wyniku poważnie różniących się od siebie procesów organizacyjnych.
Aspekt techniczno-społecznych zasobów organizacji.
• Zasoby kapitałowe
• Z. Pracy wykonawczej
• Z. Menedżerskie
• Z. Wiedzy
• Z. Umiejętności
• Z. Stosunków
• Z. Naturalne
• Z. Chęci działania i wiary w sukces
• Z. Łatwo odtwarzalne i trudno odtwarzalne.
Aspekt kulturowy organizacji.
– założenia dotyczące otoczenia.
– zał . dotyczace prawdy , dobra i etycznego postępowania w biznesie.
– zał. Dotyczące natury człowieka
– zał. Dot. Natury ludzkiego działania
– zał. Dot. źródeł sukcesów w gospodarce
– zał. Dot. źródeł przedsiębiorczości i konkurencyjności,
– zał. Dot. stosunków międzyludzkich.
*Kultura ‘wszystko albo nic’
*kultura ‘chleb i igrzyska’
*kultura ‘ascetyczno-scientystycznego sukcesu
*kultura ‘procedury i poprawności organizacyjnej’
Zarządzanie-definicja
-to zestaw działań (obejmujących planowanie i podejmowanie
decyzji , organizowanie , przewodzenie . tj. kierowanie ludźmi i kontrolowanie) skierowanych na zasobach organizacji (ludzkie, finansowe, rzeczowe i informacyjne) i wykonywanych z zamiarem osiągnięcia celów organizacji w sposób sprawny i skuteczny.
-Zarządzanie jest procesem koordynowania zbiorowych wysiłków dla osiągnięcia celów organizacyjnych przez ludzi , przy wykorzystaniu techniki , w zorganizowanych strukturach , w oparciu o wyznaczone zadania.
-Z. Można określić działalność lub proces polegający na stałej koordynacji i integracji użytkowanych zasobów dla osiągnięcia celów organizacyjnych , przy zachowaniu zasady racjonalnego gospodarowania.
-Z. To sztuka łączenia środków dysponuje przedsiębiorstwo tak , aby osiągnęło ono cele z maksymalną skutecznością .
-Z.to działanie zmierzające do spowodowania funkcjonowania rzeczy , organizacji lub osób podległych , zgodnie z celem zarządzającego .
-Z. To proces pobudzania , koordynowania i ukierunkowania zborowego wysiłku członków organizacji dla osiągnięcia celów organizacji i realizacji wynikających z nich zadań przy wykorzystaniu dostępnych zasobów.
-Z. Przedsiębiorstwem jest to dysponowanie majątkiem przedsiębiorstwa i wyznaczenie mu celu gospodarczego.
Istotą zarządzania jest więc panowanie nad różnością i przekształceniem potencjalnego konfliktu we współpracę.
…….Zarządzanie jest przede wszystkim sztuką wartościowania i oceniania;
Interpretacje zarządzania
-ujęcie ekonomiczne , zasobowe . Czynnik produkcji obok kapitału, pracy, zasobów i informacji.
-ujęcie administracyjne, Proces sprawowania władzy . decydowania, wydawania poleceń i podporządkowania się.
-ujęcie socjologiczne ,Specyficzna grupa społeczna o specyficznych zachowaniach , wartościach, postawach , motywacji.
Ujęcie strukturalne
-podmiot zarządzający .Podmiot posiadający władzę , środki , umiejętności i możliwości do wpływania na podmiot zarządzany . Człowiek lub grupa ludzi . Kierownik , szef , prezes, dyrektor itd… -podmiot zarządzany .Podmiot dający przywileje i poddający się władz podmiotu zarządzającego. -Informacyjno-decyzyjne sprężenie zwrotne. Ujecie funkcjonalne -funkcja planowania -f. Organizowania -f. Zabezpieczenia kadr -f. Kierowania -f. Kontrolowania. Strategia dotyczy stworzenia planu wojny , określenia poszczególnych kampanii wojskowych oraz indywidualnych przedsięwzięć w ich ramach -Strategia to sztuka prowadzenia wojny , polegająca na takim planowaniu ruchu oddziałów lądowych ,okrętów itp. Osiągnąć pożądane pozycje; także plan roztropnych działań w biznesie i polityce -Strategia mówi o tym gdzie przedsiębiorstwo chce spełnić swe zamierzenia i zrealizować swą misję…Zarządzanie strategiczne jest procesem formułowania strategii i zarządzaniem przedsiębiorstwem tak aby te strategie zrealizować. Dobrze pomyślana strategia obejmuje cztery podstawowe obszary—zasięg , dystrybucje zasobów , wyróżniająca kompetencje i synergie. Strategia to ludzie –nie modele , techniki zarządzania…Strategia jest produktem myślenia ,wartości , celów…Myślenie strategiczne , to zmieniać strukturę biznesu. Strategia polega na przeanalizowaniu obecnej sytuacji i jej zmianie , jeżeli jest to konieczne. Strategia to zasadniczy schemat obecnego i zaplanowanego rozwoju zasobów i interakcji z otoczeniem , który przedstawia , jak organizacja chce osiągnąć cele . Strategia to określenie głównych , długofalowych celów firmy i przyjęcie takich kierunków działania , oraz taka alokacja zasobów , które są konieczne do zrealizowania celów Strategia jest sztuką podejmowania wyborów w warunkach ograniczeń , presji i szans . Strategia jest sztuką interpretacji oraz znajdowania sensu i znaczenia zdarzeń w otoczeniu i w samej organizacji.
Najczęściej spotykane interpretacje pojęcia ‘ strategia’ według Józefa Penca -koncepcja zasadniczych celów firmy oraz jej przyszłej pozycji względem otoczenia -określenie długofalowych celów i zadań firmy , wybór kierunków działania oraz alokacja środków niezbędnych dla realizacji tych celów, koncepcja kierunku przesuwania się po skali na której zaznaczono obecna oraz przyszłą , czyli pożądaną pozycję firmy -sprecyzowanie przyszłej pozycji danej firmy w stosunku do innych firm oraz w stosunku do rynku krajowego bądź zagranicznego -zestaw reguł decyzyjnych , jako zespół idei i konstrukcji , poprzez które firma rozpoznaje , interpretuje i rozwiązuje określone problemy oraz zgodnie z którymi to rozwiązaniami wybiera i podejmuje określone zadanie –zestaw decyzji lub koncepcja działania ma na celu zachowanie równowagi firmy z jej środowiskiem zewnętrznym , obecnym oraz przyszłym –zasadnicze dla organizacji kierunki i reguły działania niezbędne dla osiągnięcia jej ważnych długofalowych celów , w odpowiedzi na sygnały pochodzące z otoczenia. –proces określania długofalowych celów i zamierzeń firmy oraz przyjęcia kierunków działania , a także alokacji zasobów koniecznych dla zrealizowania tych celów
–proces wyznaczający misję organizacji , ostrzegający i dostosowujący ją do zmian w otoczeniu , a także identyfikujący jej charakterystyczne koncepcje.
–ujednolicony , perspektywczny i zintegrowany plan przez który firma wiąże strategiczne korzyści z wyzwaniami i który daje pewność że cele zostaną osiągnięte , dzięki właściwemu ich zabezpieczeniu .
-System pewnych wartości , przy pomocy których firma rozpoznaje i ocenia pojawiające się dla niej szanse i zagrożenia oraz zgodnie z którymi wybiera i podejmuje określone działania mające na celu zapewnienie jej długotrwałą egzystencję
– Koncepcja systemowego działania polegającego na formułowaniu zbioru długookresowych celów firmy i ich modyfikacji w zależności od zmian zachodzących w jej otoczeniu , określaniu zasobów i środków niezbędnych do realizacji tych celów oraz sposobów postępowania zapewniających optymalne ich rozmieszczenie i wykorzystanie w celu elastycznego reagowania na wyzwania rynku i zapewnienia firmie korzystnych warunków egzystencji i rozwoju
-Koncepcja funkcjonowania firmy w dłuższym okresie , obejmująca swym zakresem ; sposoby działania firmy i reguły zachowania się jej na rynku
Można wyróżnić (Ilona Penz) pewne cechy , jakimi powinna charakteryzować się strategia ;
Ciągłość-istnienie logicznego związku między programami działania o różnych horyzontach czasowych. Z ogólnego programu rozwoju na okres 15-20 lat powinny wynikać plany kilkuletnie , a z nich roczne plany realizacyjne . Podział celu głównego na etapy i ich konsekwentna realizacja zapewnia osiągnięcie zamierzonych celów długofalowych.
Kompleksowość- ogólno organizacyjny zasięg strategii , objęcie programem rozwoju wszystkich sfer, podsystemów organizacji.
Spójność strategii-zgodność programów rozwoju dotyczących różnych horyzontów czasowych różnych podsystemów organizacji . Kluczowe znaczenie dla spójności strategii ma konsekwentne odnoszenie sposobów realizacji strategii i konkretnych decyzji do wcześniej sformułowanych celów i ich hierarchii. Działania podejmowane przez firmę powinny wynikać z koncepcji rozwoju i być z nią zgodne.
Elastyczność strategii określająca zdolność dostosowania tempa i sposobów rozwoju do okoliczności. Jednym z warunków zapewnia wystarczającej elastyczności strategii jest rozważenie przez jej twórców kilku wariantów koncepcji rozwoju, równoczesne budowanie scenariuszy optymistycznych i pesymistycznych , planowanie rezerw czasu i środków, pozwalających na zatrzymanie realizacji poprzedniego i wprowadzenie nowego lub skorygowanego scenariusza rozwoju .
Realność strategii czyli dostosowanie jej do aktualnych i przyszłych warunków funkcjonowania. Realność strategii zapewnia stałe badanie otoczenia, przewidywanie zmian, określanie szans i zagrożeń rozwojowych przewidywanie pozytywnych i negatywnych skutków każdego z jej wariantów. Zależy ona też od zaangażowania w jej formułowanie przyszłych wykonawców i od pozyskania ich akceptacji.
Na strategie firmy składają się (K.Obłój) cztery podstawowe elementy
1.Domena działania firmy-podstawowe dziedzina działania , określająca gdzie i komu firma zamierza sprzedawać swoje wyroby i usługi.
2.Strategiczna przewaga na rynku ,polegająca na tym aby w ramach wybranej domeny być bardziej atrakcyjnym partnerem niż inne firmy. Jest to pozycja dominacji, wynikająca na przykład z posiadania patentu, wyrobionej marki produktu, unikalnej czy nowoczesnej technologii lub wysokiej jakości produktu.
3.Cele strategiczne do osiągnięcia-uzupełnienie wyboru domeny działania i strategicznej przewagi nad konkurentami. Określają co konkretnie firma chce osiągnąć w kolejnych okresach.
4.Funkcjonlne programy działania-przełożenie koncepcji strategii na konkretne działania na stanowiska pracy.
Strategia jest uznawana jako długofalowy program działania firmy, istotnym elementem jest optymalizacja alokacji i wykorzystanie sił oraz środków będących dla realizacji przyjętych długofalowych celów.
Szczególna uwaga powinna być skierowana na zachowanie równowagi dynamicznej względem otoczenia oraz zagospodarowanie tych sił i środków stosownie do oczekiwań społecznych
Można więc określić strategię jako długofalową politykę firmy ,która
-określa zasadnicze dla niej kierunki i reguły działania niezbędne dla osiągnięcia ważnych długofalowych celów
-prowadzi do zachowania równowagi w stosunku do otoczenia
-zapewnia korzystne warunki egzystencji i rozwoju dla własnej firmy.
-narzuca ład i porządek w ramach którego każdemu elementowi w strukturze organizacyjnej przypada ściśle wyznaczone miejsce i rola, które mają zapewnić harmonijną współpracę z pozostałymi elementami.
Strategia, zarządzanie strategiczne i myślenie strategiczne w kontekście procesu zarządzania(według W.Askanasa)
-zdefiniowanie misji-podjęcie świadomej decyzji o typie działalności gospodarczej i sposobie jej realizacji i zdefiniowaniu elementów wyróżniających firmę w przyszłości.
-określenie filozofii-opracowanie i przyjęcie norm zachowań wartości oraz sposobów postępowania które przesądzą o wyjątkowości firmy.
-sprecyzowanie celów- wyznaczenie mierzalnych osiągnięć w zadanym okresie; cele służą operacjonalizacji misji i kontroli skuteczności.
-planowanie strategii-opracowaniu koncepcji ,idei i planów będących spoiwem organizacyjnej działalności , czyli warunków koniecznych dla osiągnięcia celów i pokonania konkurencji.
-opracowanie polityki gospodarczej –sprecyzowanie scenariuszy postępowania w przypadku pojawienia się odchyleń od przyjętych założeń.
-zaprojektowanie struktury organizacyjnej- stworzenie formalno-prawno-technologicznych warunków kooperacji członków organizacji.
-zapewnienie właściwych kadr- wyznaczenie w oparciu o plan strategiczny kryteriów zatrudnienia ,selekcji i szkolenia kadr pracowniczych.
-ustanawianie procedur-zapewnienie prawnej poprawności, organizacyjnej spójności i precyzyjnej definicji sposobu w jaki wszystkie istotne i poprawiające się działania będą w organizacji realizowane w ramach osiągania celów.
-gromadzenie środków finansowych- zadanie strategiczne polegające na dbałości o ciągłość zasilenia w środki finansowe.
-zaopatrzenie w środki rzeczowe- zadanie to określić można jako umiejętność budowania organizacji z takim wyprzedzeniem które daje jej możliwość wykorzystania pojawiających się w przyszłości szans.
-zdefiniowanie standardów- opracowanie i wprowadzenie w życie stosunku do wszystkich członków organizacji , realizowanych poprzez nich zadań i wykorzystywanych środków rzeczowych , standardów działań i standardów oceny gwarantujących strategiczną przewagę.
-wyznaczenie zadań operacyjnych- czyli takie przedefiniowanie misji, celów i strategii organizacji które pozwolą wyrazić w kategoriach bieżąco realizowanych.
-zaprojektowanie systemu informacyjnego- utrzymanie wszystkich zatrudnionych w firmie na takim poziomie poinformowania by rozumieli celowość realizowanych przez nich zadań jak również byli świadomi w jakim stopniu rezultaty ich działań wpływają na końcowe wyniki.
-motywacja personelu- strategiczna rola w tym zakresie sprowadza się do czuwania nad tym aby wysiłki całej załogi zmierzały w tym samym kierunku jak również by w momentach kryzysu pracownicy gotowi byli lojalni w stosunku do firmy .
Centralna i strategiczna jednostka biznesu .
-Strategiczna jednostka biznesu i wspomagająca administracja .
-Strategiczna jednostka biznesu a zarząd , administracja i sztab .
-Strategiczna jednostka biznesu a Centrala.
Jeżeli firma działa na wielu rynkach i oferuje na nich szeroki asortyment wyrobów i usług można połączyć podobne rodzaje działalności w większe względnie z punktu widzenia prowadzenia interesu podobne grupy w strategiczne jednostki biznesu będące wyodrębnionymi częściami organizacji działającymi na zewnętrznych rynkach i mających własne strategie działania.
Mają one ; –własny rynkowy(konkurencja)wyrób ,usługę
–własne potrzeby
–własnych klientów
–własną pozycję konkurencyjną
Strategiczna jednostka
—obejmuje pojedynczą dziedzinę działalności lub zbiór skorelowanych dziedzin , które mogą być planowane oddzielnie i z zasady mogą (mogłyby) istnieć samodzielnie oddzielone od reszty firmy
—ma własnych konkurentów których próbuje doścignąć a nawet wyprzedzić i z których wynikami (koszty, klienci serwis) można ją porównywać .
—ma (lub mogłaby mieć ) względnie niezależnego (samodzielnego w sensie decyzji finansowych i prawnych) kierownika odpowiedzialnego za planowanie strategiczne oraz osiąganie zysków , kontrolującego większość czynników wpływających na wyniki działalności.
—te wyniki są porównywalne z wynikami innych jednostek z punktu widzenia zachowań klientów na rynku .
Zarządzanie strategiczne w firmie zdefiniowanej powinno być realizowane na trzech poziomach strategii ;
• Całej firmy
• Jednostek strategicznych
• Funkcjonalnym
Kluczowe czynniki sukcesu firmy jako źródło informacyjne budowania strategii według Marii Romanowskiej .
• Pozycja na rynku
• Pozycja w dziedzinie kosztów
• Image firmy
• Image jej produktu usługi
• Umiejętności techniczne i wartości technologii
• Sieć dystrybucji
• Rentowność i potencjał finansowy
• Poziom organizacji i zarządzania
Podstawowe reguły tworzenia i korygowania strategii według Adama Szewczuka .
— Każda strategia musi mieć wymiar decyzji finansowych i technicznych a najlepsze efekty uzyskuje się wtedy gdy traktuje się je jako pewien system
–Odejście od jednostronnego i krótkowzrocznego myślenia w kategoriach bilansu i zysku na rzecz myślenia cybernetycznego tj. w kategoriach współzależności i osiągania powodzenia na rynku.
— Nie lekceważyć i nie ignorować żadnej nawet chwilowej okazji do zdobycia przewagi a więc podejmować działania zapewniające choćby niewielkie korzyści po to aby się nie dać wyprzeć
— Koncentrować się na mocnych stronach działania ( rynki, kadra ,personel, urządzenia , sprawdzone metody i sposoby produkcji , marketing itp.) i unikać rozpraszania się na sfery które firmie są mało zbyt mało znane lub słabo przez nią opanowane.
— Rozwijać i pogłębiać dobrze znane zakresy działania dla jeszcze lepszego wykorzystania możliwości i oferować ‘nowości’ na opanowanym już i pewnym rynku.
— Dokonując dywersyfikacji produkcji lepiej jest ‘wchodzić’ w dziedziny , które rozwijają się stopniowo .
— Uznać że najważniejszą zasadą strategiczną nie jest pokonywanie konkurentów lecz dostarczanie klientowi wyrobów , usług o coraz wyższych walorach i na najkorzystniejszych warunkach sprzedaży a więc kierować się zasadą ; wysoka jakość ,funkcjonalność, umiarkowana cena.
— Uznać że wysoka jakość stanowi główny atut we współczesnej konkurencji.
— Systematycznie poszukiwać innowacji i stale odnawiać programy produkcji.
–Wkładać dużo wysiłku w rozszerzenie zbytu i inwestowanie w rynek nawiązywać szybkie i elastyczne kontakty z odbiorcami a dbałość o konsumenta traktować jako ‘filozofię firmy’ z której wynika dążenie do zaspokajania potrzeb , życzeń i oczekiwań klientów.
— Energicznie rozwijać kooperację z firmami zagranicznymi także poprzez mniejsze firmy . Dogodną forma tego rozwoju sa tzw.joint ventres (spółki mieszane ) a także różne układy kooperacyjne z zagranicą ; zbyt i rozprowadzenie wyrobów na danym rynku dostawa materiałów dostawa części i podzespołów itp..
— Zwrócić uwagę na sprawy pozyskiwania odpowiednich (nowoczesnych ) technologii /
— Obserwować bacznie środowisko , analizować na bieżąco pojawiające się zmiany i starać się je wykorzystać jako sposobność do umocnienia własnej pozycji w otoczeniu