„A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz.” – to słowa Mikołaja Reja. Dawno temu były wypowiedziane, ale do dzisiaj nie straciły na ważności i aktualności. XVI w. poeta zachęcał ludzi do oddawania się lekturze. My również uważamy, że czytanie książek daje wiele pożytku człowiekowi.
Po pierwsze lektury dostarczają czytelnikowi wzorców postępowania. Z przeczytanych tekstów wyciągamy wnioski dotyczące zachowania się w różnych, czasem trudnych i skomplikowanych sytuacjach życiowych. Na przykład czytając „Hobbita czyli tam i z powrotem podziwiamy odważnego Bilba, który umie podołać każdemu zadaniu. Dzięki sile charakteru zawsze wychodzi szczęśliwie z każdej opresji, a w razie potrzeby potrafi poświęcić się dla przyjaciół. Zatem utwory literackie przedstawiają postacie, z których możemy brać przykład i naśladować je w swoim życiu.
Następnie książki stanowią dla nas źródło wiedzy, ponieważ dowiadujemy się z nich bardzo dużo o otaczającym nas świecie. Z geograficznych czy przyrodniczych zdobywamy informacje o życiu ludzi, zwierząt, roślin w różnych zakątkach świata. Powieści historyczne uczą historii oraz przenoszą czytelnika w minione stulecia, jak np. „Krzyżacy” Sienkiewicza, których akcja rozgrywa się na przełomie XIV i XV w. Źródłem wiedzy są także podręczniki, słowniki, encyklopedie.
Poza tym obcowanie z dziełami literackimi jest dla czytelnika bardzo pożyteczne jeszcze z innego powodu. Czytając różnorakie teksty, spotykamy się z poprawnym i pięknym językiem. Dzięki temu uczymy się prawidłowej wymowy, poprawnej budowy zdań oraz przyswajamy pisownię trudnych wyrazów. Kto dużo czyta ten dużo wie i umie.
Każdy z nas jest świadom jak wiele pożytku daje czytanie książek. Jednak życie ludzkie jest zbyt krótkie, aby można było poznać wszystkie utwory. Zatem dokonujmy selekcji i czytajmy zwłaszcza to, co nas interesuje.