1. Pianista
reżyseria: Roman Polański premiera w 2002r.
produkcja: Francja , Holandia , Niemcy , Polska , Wielka Brytania
gatunek: Biograficzny, Dramat, Wojenny
Bohaterem filmu jest Władysław Szpilman – znakomity polski pianista żydowskiego pochodzenia. W czasie II Wojny Światowej trafia do warszawskiego getta. Cudem udaje mu się uniknąć deportacji. Po likwidacji getta ukrywa się w ruinach miasta. Z pomocą Szpilmanowi przychodzi niemiecki oficer, który ratuje mu życie.
2. Dzień Świra
reżyseria: Marek Koterski premiera w 2002r.gatunek: dramat, komedia
„Dzień świra” jest gorzką komedią, opowiadającą o Adasiu Miauczyńskim, człowieku, dla którego prawdziwym piekłem jest najbliższe pięć minut życia. Mężczyzna ten uwikłany jest w natręctwa życia codziennego. Jest numeromanem, ablutomanem, nie akceptuje siebie i choć marzy o wielkiej miłości, ucieka od wszystkiego, co pachnie stałym związkiem. Na dodatek codzienne kontakty z ludźmi wywołują w nim agresję. W ciągu jednej doby, w czasie której rozgrywa się akcja „Dnia świra”, skoncentrowane zostały wszelkie możliwe uciążliwości.
3. Miś
reżyseria: Stanisław Bareja premiera w 1981r.
gatunek: komedia
Komedia złożona z groteskowych epizodów ukazujących rozpad PRL – owskiego systemu. Liczne sceny z barów mlecznych, urzędów i sklepów ujawniają absurd codziennej egzystencji Polaków. Wokół historii Ochódzkiego (Stanisław Tym) narasta wiele ważnych, małych opowieści charakteryzujących rzeczywistość początku lat osiemdziesiątych.
4. Sami Swoi
reżyseria: Sylwester Chęciński premiera w 1967r.
gatunek: komedia obyczajowa
Jest to opowieść o zwaśnionych rodach Pawlaków i Kargulów. Przed wojną kargulowa krowa weszła na łąkę Pawlaków, co spowodowało, że spłonęły dwie stodoły, polała się krew i Jaśko Pawlak, uciekając przed karą za pocięcie kosą Kargula, musiał wyemigrować do Ameryki. Jednak spór dwóch rodzin dalej trwa.
5. Seksmisja
reżyseria: Juliusz Machulski premiera w 1984r.gatunek: komedia
Akcja filmu rozpoczyna się w sierpniu 1991 roku. Telewizja transmituje epokowy eksperyment. Maks i Albert, dwaj śmiałkowie, dobrowolnie poddają się hibernacji. Budzą się dopiero w roku 2044. Od opiekującej się nimi doktor Lamii dowiadują się, że w czasie ich snu wybuchła na Ziemi wojna nuklearna. Jednym z jej efektów było całkowite zniszczenie genów męskich, w związku z czym są obecnie prawdopodobnie jedynymi mężczyznami na planecie.
6. Rękopis znaleziony w Saragossie
reżyseria: Wojciech Jerzy Has premiera w 1964r.
gatunek: Dramat, Fantasy
Film zachowuje szkatułkową konstrukcję powieści Jana Potockiego, w której każda kolejna opowieść wywodzi się z poprzedniej. Łączy je postać bohatera, kapitana Alfonsa van Wordena (Zbigniew Cybulski) z gwardii króla Hiszpanii, podróżującego poprzez wzgórza Kastylii do Madrytu i popadającego w najrozmaitsze tarapaty. Opowieść zaczyna się w Saragossie, gdzie podczas wojen napoleońskich oficerowie francuscy i hiszpańscy pogrążają się w lekturze znalezionego tam rękopisu.
7. Jakrozpętałem II Wojnę Światową
reżyseria: Tadeusz Chmielewski premiera w 1969r.
gatunek: Komedia, Przygodowy, Wojenny
Film składa się z trzech części. Cz.I – Franek po lepszej imprezie budząc się w pociągu, przypatkowym strzałem „rozpętuje” II wojnę światową. Tym „drobnym wypadkiem” zaczyna się zwariowana komedia, której akcja rozgrywa się w obozie jenieckim, w Austrii, Jugosławii, Afryce, na lądzie, morzu i w powietrzu. Franuś swoim „sprytem” doprowadza do szału Niemców, Jugosłowian, Włochów, a zwłaszcza spokojnego oficera brytyjskiego (świetny Rudzki), doprowadza do kilku buntów, m.in. w Legii Cudzoziemskiej, w armii włoskiej (po zdobyciu ważnego strategicznie obiektu wojskowego). W końcu jednak wygrywa rozpętaną przez siebie wojnę i zdobywa śliczną, choć dość energiczną (lubi używać pałki) dziewczynę (Jędryka)
8. Symetria
reżyseria: Konrad Niewolski premiera w 2003r.
gatunek: Dramat,Thriller
Dwudziestosześcioletni Łukasz, niesłusznie posądzony o napad na starszą kobietę, trafia do aresztu śledczego. Adwokat wynajęty przez matkę bezskutecznie próbuje go stamtąd wydostać. Pod wpływem dramatycznych wydarzeń w celi przejściowej Łukasz za wszelką cenę chce znaleźć się wśród grypsującej części więźniów. Świat gitów wymaga jednak przestrzegania panujących tu twardych zasad.
Reżyser uzyskał zgodę Ministra Spraw Wewnętrznych na realizację zdjęć w więzieniu na Białołęce.
9. Rejs
reżyseria: Marek Piwowski premiera w 1970r.
gatunek: komedia
Utrzymana w groteskowym tonie eksperymentalna komedia satyryczna: akcję filmu stanowią improwizowane miniscenki, rejestrowane metodą paradokumentalną, rozgrywające się wśród pasażerów wiślanego statku. Na wycieczkowym statku wiślanym pojawia się gapowicz wzięty przez kapitana za instruktora kulturalno-oświatowego. Organizuje on zebrania, wybory rady rejsu, potem – gry i zabawy. Staje się wodzem, skupia wokół siebie oddane mu grono pasażerów, narzuca swą wolę innym, przygotowuje wielki bal na cześć kapitana z okazji zakończenia rejsu …
10. Zezowate Szczęście
reżyseria: Andrzej Munk premiera w 1960r.
gatunek: Komedia
„Zezowate szczęście” opowiada w groteskowo – karykaturalnym ujęciu losy pechowego oportunisty, który – w różnych warunkach na przestrzeni dwudziestu lat – usiłuje przypodobać się aktualnym władzom. Wszelkie te próby „dobrze widzianych” metamorfoz kończą się fiaskiem: Piszczyk pozostaje antybohaterem – kolejnych bezkrytycznych „przemian” dokonuje zawsze za późno. Piszczyk chce za wszelką cenę dostosować się do wymagań aktualnej sytuacji politycznej, lecz z różnych powodów mu się to nie udaje.