Wiek XXI jest wiekiem rozwoju kultury, nauki i techniki. Jednym z ?cudów? techniki jest reklama. Reklamę możemy spotkać wszędzie na bilbordach, w gazetach, w Internecie i w telewizji, jest wszędzie.
Reklama jest dźwigną handlu, ta stara maksyma była znana już w czasach starożytnych. Uczył o niej swoich uczniów Konfucjusz. Jeden z jego uczniów zarobił ogromną fortunę dzięki niej.
Dzisiaj jest to gałąź nauki, a u jej podstaw są psychologia, ekonomia, polityka i pieniądze. Wszelkie trędy mody, chęć posiadania jakiegoś produktu ma swój początek w reklamie, dlatego uważam, że reklama kształtuje gust młodych ludzi.
W latach 80-tych XX mała nieznana firma amerykańska wykupiła czas reklamowy w przerwie w czasie trwania mistrzostw Stanów Zjednoczonych w bejsbol u, było to święto narodowe tego kraju, tym posunięciem Microsoft stał się ogólnie znanym producentem oprogramowania komputerowego. Jego dochody są liczone w miliardach dolarów, każdy z młodych ludzi w europie, który posiada komputer zna to oprogramowanie. Pomimo tego, że są inne dobre i co ważne bezpłatne, wszyscy wolą zapłacić za Microsofta. Takich firm jak wyżej wymieniona jest wiele chociażby Coca-Cola, Mars ale nie tylko amerykańskie choć są najbardziej znane właśnie dzięki reklamie. Wszelkiego rodzaju promocje, wyprzedaże są jednym z elementów reklamy, chętnie wyszukujemy przecenionych bluzek, spodni czy też sprzęty AGD, RTV. Stało się to nawet dla niektórych ?sportem?, celem samym w sobie.
Gdzie podziały się wieczorne pogawędki z przyjaciółkami na ulicy o kolegach, teraz wolimy rozmawiać o butach Nike lub Adidas, bluzkach Lacoste, kosmetykach Avon?a. Nawet chłopcy wymieniają się informacjami o płynach po goleniu, grach komputerowych, każdy z nas młodych chce być COOL. Zapomnieliśmy o czytaniu książek o szczytnych celach i ideach o rzeczach bardziej wzniosłych niż potrzeby doczesne bardziej lub mniej potrzebne.
Niekiedy reklama jest tak silna, że potrafi ogłupić człowieka sprzedając towar, który jest nic nie wart, lub kompletnie nie przydatny konkretnemu nabywcy. Reklama poprzez swoje wszędobylstwo uprzykrza się, a zarazem człowiek mimo woli ją zapamiętuje- efekt przy najbliższych zakupach widząc daną nazwę czujemy nieodpartą chęć jego kupienia.