Zwierzę jest częścią natury i choć pozbawione świadomej refleksji, umie postępować słusznie. Symbolizuje ono wiedzę, której świadomie nie posiadamy, a którą nabywam, gdy zaczynamy działaś w zgodzie ze swą przyrodzoną naturą.
LIS – skromną siłę fizyczną kompensuje przebiegłością, intuicją, instynktem, znakomitym węchem i umiejętnością widzenia nocą. (Ostatnia cecha, w sensie symbolicznym wskazuje na uwzględnienie sfery nieświadomości, łatwość poruszania się po jej obszarze i dobry z nią kontakt). To sprawia, że w symbolice onirycznej (dotyczący – mający charakter – marzeń sennych, snów) lis pojawia się jako Psychopatom – przewodnik dusz, który zwraca uwagę na to, że niezbędne jest, by skontaktować się z lisim aspektem własnej duszy i wykorzystać szanse drzemiących w niej instynktów. (Mały Książe wchodzi w bliski kontakt lisem, co może znaczyć, że był mu on potrzebny, by zaktualizować swą lisią część osobowości).
Lis towarzyszy Małemu Księciu do pewnego momentu, potem go opuszcza, by istnieć jako uwewnętrzniony lis w nim. Sekret lisa – „Dobrze widzi się tylko sercem”; „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” – można zrozumieć to tak: to co istotnie kryje się w nieświadomości i należy się z tym kontaktować, bo zapewni to postępowanie w zgodzie ze swą naturą.
Mały Książe – w swe imię ma wpisane określenie „księcia”. Wtedy jego wybranka staje się księżniczką. Para książęca związana jest z wyobrażeniem idealnego związku, na który projektowana jest tęsknota za miłością doskonałą.
W alchemii istnieje przedstawienie biało-czerwonej róży jako obrazu człowieka doskonałego, który harmonijnie łączy sobie sprzeczności świata: czerwień złota (męskie słońce) i biel srebra (żeński księżyc). W różnych rytuałach inicjacyjnych biel i czerwień pojawiają się jako symbole pierwiastka męskiego (semen-nasienie) i żeńskiego (menstrum-miesiączka). Połączenie bieli i czerwieni daje kolor różowy, który w życiu codziennym używany jest jako symbol optymizmu, zapowiedzi sukcesu. Słowo „róża” w języku francuskim, języku oryginału „Małego Księcia” oznacza też kolor różowy. Pozwala to traktować ją jako wróżbę powodzenia na drodze przemiany Małego Księcia i daje nadzieję, że osiągnie on upragnione.
Mały Książe odkrywa najpierw jawne imię róży, identyczne z innymi różami, a następnie jej tajne imię, gdy odkrywa, że natura wypełnia swój wzór wyjątkowymi istotami. Nie ma przecież dwóch identycznych dusz. (Mały Książe oznajmia to różom z ogrodu).
W Egipcie wierzono, iż każda istota ma dwa imiona: jawne, znane wszystkim, oraz tajne, którego odkrycie daje moc duchowego wglądu w jej najgłębszą tajemnicę.