Źródła i konsekwencje antysemityzmu na podstawie fragmentu noweli M. Konopnickiej „Mendel Gdański”.

Antysemityzm – postawa wyrażająca się niechęcią bądź wrogością wobec Żydów lub osób pochodzenia żydowskiego, ich prześladowaniem i dyskryminacją.

Na podstawie fragmentu noweli Mari Konopnickiej „Mendel Gdański” przedstawiona została historia zasymilowanego Żyda mieszkającego w Warszawie. Jest on introligatorem wychowuje samotnie wnuka – Jakuba. Mieszka w skromny domu wśród znanych mu sąsiadów. Mendel to osoba lubiana i ceniona przez otocznenie. Pewnego dnia dowiaduje się o planowanym pogromie na Żydów, dziwi się agresja wobec uczciwie pracujących Żydów.

Mendel w rozmowie z zegarmistrzem z godnością odpowiada na jego antysemickie argumenty np. że „Żyd to Żyd” i za to należy go bić „Żyd to zawsze obcy”. Bohater stara sie uświadomić , że nie jest nikim obcym i nie przybył z zamiarem wzbogacenia się kosztem innych. Wszystko co ma zdobył własną cieżką pracą. Słowa starszego pana nie przekonują zegarmistrza. Według bohatera każdy obywatel powinnien być traktowany w taki sam sposób bez względu na to jakiego jest wyznania czy też jakiej rasy. Nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego ludzie chcieli go pobić skoro uczciwie pracuje za każdy zjedzony kawałęk chleba płaci pracą swoich rąk.

W noweli tej autorka apeluje o zagwarantowanie ludności Żydowskiej takich samych praw, jakie mają Polacy, gdyż Żydzi żyjący w tym samym kraju czują się z nimi związani równie mocno jak ludnosć Polska.

Konopnicka ukazuje nam również iż ludzie, kórzy znają Mendla darzą go szacunkiem na który zasłużył, natomiast ludzie nie mający z nim kontaktu oceniają go na podstawie jego wiary a nie tego, jaki naprawde jest. W ten sposób pokazany jest główny powód ataków na Żydów, a mianowicie to, że byli oni oceniani na podstawie tego, co o nich mówili ludzie. Nikt nie fatygował się, aby ich poznać, zrozumieć – każdy miał na celu zniszczyć.

Uważam, że powinno być w społeczeństwie więcej tolerancji i należy uważać na to jak pochopnie i nie właściwie oceniani są ludzie.