Jaki był Achilles? Charakteryzujemy postać literacką
Achilles to jeden z bohaterów wieloletniej wojny Greków i Trojan. Opisana została w stworzonej przez Homera epopei zatytułowanej „Iliada”. W historii tej spotykamy wielu wspaniałych bohaterów, godne podziwu postaci. Bohaterem mojej charakterystyki będzie Achilles.
Rodzicami Achillesa byli Tetyda i Peleus. Achilles nie był jednak zwyczajnym człowiekiem. Kiedy był niemowlęciem, matce polecono wykąpać go w wodach Styksu, czyli świętej rzeki Greków. To zapewniło mu nieśmiertelność. Jedynym miejscem na ciele tego człowieka, które nie było odporne na rany, była pięta. Achilles wyglądał imponująco – dobrze zbudowany i przystojny wszędzie, gdzie się pojawił wzbudzał zachwyt.
R E K L A M A czytaj dalej ?
Cechami charakterystycznymi naszego bohatera, poza odwagą, były porywczość i gwałtowne reagowanie w różnych sytuacjach. Nieobce było mu też okrucieństwo, a strach nie dopadał go nawet wtedy, kiedy myślał o bogach. Powtarzał nawet często: „Gdy twe bóstwo człowieka zemsty się nie lęka / Gdybym-ci mógł, poznałbyś, jaka moja ręka”. Jednak pomimo jego buty i dumy, był ulubieńcem bogów. Wspierały go zwłaszcza boginie – najwyższa z nich, czyli Hera, oraz córka Zeusa, Atena.
Walki, które staczał Achilles odzwierciedlały jego charakter. Był bezwzględny i niezwyciężony. Walka była jego żywiołem. Nie bał się, że coś może mu się stać, chociaż wiedział, że istnieje przepowiednia dotycząca jego śmierci. Uwielbiał ryzyko i nie rozumiał, jak ktoś może uciec z pola walki.
Jako piękny człowiek i wojownik, Achilles lubił gromadzić wokół siebie wszystko, co najpiękniejsze. Zbierał piękne wojenne łupy i zachwycał się nimi. Wystarczy przypomnieć, jak wyglądała jego tarcza, zamówiona u Hefajstosa – było to prawdziwe dzieło sztuki.
Człowiek ten miał kilkoro przyjaciół, którym był zawsze wierny. Pomścił śmierć Patroklosa, powalonego przez Hektora. Nie znał wtedy litości. Całą swoją złość wyładował na zabójcy przyjaciela, nie pozwolił nawet na pochowanie go. Dopiero wzruszenie, spowodowane przybyciem po ciało martwego syna króla Troi, Priama, zmiękczyło twarde serce dzielnego wojownika.
Ponieważ Achilles bardzo często odczuwał opiekuńczą moc bogów, umiał się im odwdzięczyć. Pamiętał zawsze o tradycji przodków, która nakazywała złożenie bogom ofiar zarówno w czasie, w którym mu się powodziło, jak i wtedy, gdy los nie był ani tak łaskawy, ani pomyślny. Czasem ofiary były naprawdę krwawe i okrutne – nie oszczędzano często wojowników przeciwnika.
Moim zdaniem zarówno osobowość tego wielkiego bojownika, a także jego charakter są trudne do jednoznacznej oceny. Myślę nawet, że dla każdego odbiorcy, inna cecha tego człowieka może wydawać się najważniejsza. I tak niektórzy zapewne zachwycą się siłą, odwagą i bezkompromisowością. Dla innych najważniejsza będzie wierność w przyjaźni iposzanowanie tradycji, a kolejni mogą odwracać głowę od popełnianych przez Achillesa okrucieństw. W ocenie tej postaci z pewnością pomóc może uważna lektura „Iliady”. Osobiście trafnym określeniem wydaje mi się nazwanie tego bohatera barbarzyńcą, ale koniecznie z dodaniem określenia „wspaniały”.