Obraz ?Miłosierny Samarytanin? autorstwa Jacopo Bassano powstał w renesansie (XVIw.). Przedstawia scenę z przypowieści biblijnej o miłosiernym Samarytaninie., w której pomaga on pobitemu człowiekowi.
W centralnym punkcie dzieła malarz umieścił postać rannego. Ma on już opatrzone rany, lecz spod bandaży wciąż cieknie krew. Nagie, przepasane tylko opaską w biodrach, wychudzone ciało pokryte jest licznymi sińcami sińcami. Oglądając malowidło ma się wrażenie, że artysta pod postacią pobitego umieścił obraz Jezusa Chrystusa zdjętego z krzyża. Pomagający mu mieszkaniec Samarii ubrany jest w krótkie ciemnoniebieskie spodnie i czerwoną tunikę oraz ma bose stopy. Z zawieszonej w pasie sakwy wystaje krótki mieczyk. Koło jego stopy stoi gliniane naczynie, w którym prawdopodobnie znajduje się olej lub wino, którym Samarytanin obmył ciało napadniętego przez zbójów człowieka. W prawym, dolnym rogu twórca namalował dwa psy, tej samej rasy, ale różnej maści, które ? ma się wrażenie- zlizują krew z kamieni. Nieco wyżej stoi brązowy osioł, który całkowicie zlewa się z kamienną ścianą.
W tle widać drogę prowadzącą do widocznego miasta Jerycha, po której wędruje dwóch mężczyzn ubranych w szare, pokutne stroje. Możemy domyślać się, że są to kapłan i lewita, którzy minęli rannego, nie udzielając mu pomocy. W dali piętrzą się góry, a nad nimi rozciąga się burzowe niebo.
Obraz jest podzielony na dwie części. Lewą ? jasną, kolorową. Prawą ? ciemną, szarą, jednolitą. Możemy przypuszczać, że Jacopo Bassano chciał w ten sposób wyrazić różnicę pomiędzy dobrem a złem.