Ludzie na przestrzeni wieków ciągle dążyli do szczęscia. czym wobec tego jest szczęście i co jest jego gwarancją? Dlaczego wszycy go poszukujemy bez względu na wiek, wykształcenie,pochodzenie, miejsce zamieszkania, narodowość?
Gwarancją ludzkiego szczęscie bardzo często jest rodzina. Najiękniejszym przykładem jest Rodzina Boża. Józef opiekował się rodziną,Maryja była wierną żoną i matką. Panowała hierarchia. Wszyscy byli szczęsliwi, gdyż podstawą ich rodziny była bezgraniczna miłość. Ich dom to idealny przykład, jak oprzeć zasady – panujące w domu rodzinnym- na prostocie, miłości i prawdzie.
W powieści „Romeo i Julia” Wiliama Szekspira gwarancją szczęscie jest miłość pomiędzy kobietą a mężczyzną. Mimo iż miała ona tragiczny koniec, to początek był bardzo wzruszajacy i romantyczny. Dla młodych ludzi łączace ich uczucie było tak silne, iż myśleli,że uda im się przetrwać wszytskie przeciwności losu.
Człowiek samotny i opuszczony, niemający domu i rodziny nigdy nie odnajdzie prawdziwego szczęscia. Przykładem takiej osoby może być Skawiński z ksiazki „Latarnik” Henryka Sienkiewicza. Tułał się on po całym świecie, ale nigdzie nie odnalazł prawdziwego szczęscia.
Dla bezdomnego szczęściem będzie znalezienie domu, dla głodego – uzyskanie pożywienia, dla więźnia – wolność.
Każdy z nas jest inny i inaczej postrzega szczęście, ale dla większości gwarancją ludzkiego szczęscia są wartosci takie jak: rodzina, miłośc i przyjaźń.