Biblia uczy nas, że mówienie prawdy nas wyzwoli , jeśli chodzi o czyjeś uczucia, zdrowie a nawet i życie to czy zawsze jest warto mówić prawdę? Może czasem lepiej zachować niektóre rzeczy dla siebie by nie sprawiac przykrosci innym?
Pierwszym przykładem na cenność prawdy może być film pt. ?Shrek?. Fiona zataja prawdę, przed ogrem, że paręlat temu zła wiedźma rzuciła na nią czar i od tego czasu księżniczka co noc zamienia się w ogrzycę, dopiero kiedy zakocha się czar pryśnie. Fiona nie podejrzewała, że zakocha się w Shreku więc uznała tą informacje za nie ważna. Jednak z biegiem czasu kiedy księżniczka zaczęła odczuwać głębsze uczucie do ogra, ujawnianie tej informacji stawało się trudniejsze, równie trudne jak zatajanie jej. Keidy Shrek dowiedział się już o tajemnicy swojej ukochanej, okazała się ona dla niego radosną, gdyż była ona taka jak on. Ta historia potwierdziła, że lepiej mówić prawdę, gdyż gdyby Fiona powiedziała Shrekowi od razu o swojej tajemnicy ich związek od początku był by szczęśliwy.
Drugim przykładem potwierdzającym stwierdzenie, że zawsze powinno się mówić prawdę jest jawność adopcji według dziecka. Każda rodzina adopcyjna staje przed problemem ujawnienia dziecku faktu adopcji. Jest to problem, przed którym nie można uciec – bez względu na to jaka decyzja zostaje podjęta – konsekwencje zarówno utrzymywania faktu przysposobienia w tajemnicy, jak i rozmawianie o nim z dzieckiem, wpływają na stosunki w rodzinie oraz stworzenie bliskich związków pomiędzy ich członkami.
Trzecim argumentem może być niechciana ciąża u nastolatek. Dziewczyny czasem decydują się na donoszenie ciąży i urodzenie dziecka w tajemnicy przed mamą, po urodzeniu podrzucają niemowlęcia pod kościół lub pod drzwi zamożnych ludzi. Skutkiem takiego bezmyślnego zachowania często są w późniejszym życiu problemy z urodzeniem następnego potomka, ponieważ przy pierwszym porodzie nikt nie udzielił dziewczynie opieki lekarskiej. Następnym poważnym skutkiem są duże problemy prawne głownie wobec matki, iż nie potrafiła dopilnować swojego dziecka i nie zorientowała się o ciąży! Uważam, że w tym wypadku zdecydowanie powinno się mówić prawdę, ponieważ każda kochająca matka pomoże swojej córce i na pewno osoba dorosła znajdzie lepsze wyjście z tej sytuacji np. podejmie się wychowywania dziecka dopóki jej córka nie osiągnie pełnoletności.
Czwartym i ostatnim przykładem będzie nowela pd. ?Kamizelka?. Bolesław Prus przedstawia nam w tym utworze kochające się małżeństwo, któremu nagle przyszło zmagać się z ciężką chorobą – gruźlicą. Mężczyzna z dnia na dzień wygląda co raz gorzej i jest świadom tego, że zostało już mu niewiele dniżycia. Każdego wieczoru mąż poluźniał pasek u swojej kamizelki aby nie martwić swojej małżonki. Na łożu śmierci przyznał się żonie do tego co robił. Okazuje się, że przy kamizelce pracowały dwie osoby bo żona co wieczór skracała pasek kamizelki aby dodać jeszcze trochę otuchy mężowi w jego ostatnich dniach. Dzięki zatajeniu prawdy każdy z dni choroby przynosił nadzieję na lepsze jutro, na wyzdrowienie. Uważam, że takie kłamstwo jest jak najbardziej właściwe gdyż ma na celu dobro drugiego człowieka.
Podsumowując powyższe przykłady, dość jasno ukazuje nam się jak kłopotliwe może być zatajanie prawdy i kłamstwo. W życiu jest wiele sytuacji w których klamiac możemy zdziałać więcej dobra niż mówiąc prawdę, aczkolwiek kłamstwo ma zawsze krótkie nogi a mowienie prawdy uszlachetnia.