Temat: Porównaj obraz Boga zawarty w Hymnie Juliusza Słowackiego i Wielkiej Improwizacji z III części Dziadów Adama Mickiewicza (tekst przywołaj z pamięci). Zwróć uwagę na postawę podmiotu mówiącego.
Zarówno omawiany utwór Słowackiego, jak i Mickiewicza pochodzą z epoki romantyzmu i w czasach obecnych uważane są za wybitne dzieła.
Jednak obraz Boga w ?Hymnie? i ?Wielkiej Improwizacji? różni się zdecydowanie.
Skupiając się na analizie ?Hymnu? Słowackiego możemy stwierdzić, że podmiotem w utworze jest osoba skromna, ?zaatakowana? w momencie rozmowy z Bogiem przez uczucie smutku. Podmiot Liryczny obrazuje Boga jako zjawisko pozytywne, stworzyciela świata, istotę przyjacielską. Pała zaufaniem do stworzyciela, oddaje mu hołd, szanuje go. Mimo iż nie wszystko o czym ?opowiada? Bogu jest optymistyczne, rozmówca nie traci szacunku do swojego powiernika, nie oczekuje pomocy i godzi się z własną dolą.
Zupełnie inny obraz Boga przedstawia w ?wielkiej improwizacji? Mickiewicz. Bohater jego dzieła jest indywidualistą i zapewne egocentryczną osobowością.
Pod adres Bóstwa kieruje wiele zarzutów i oskarżeń. Konrad ze względu aspołeczne cechy charakteru nie pasował do reszty społeczeństwa. Nie specjalnie mu to przeszkadzało. Twierdził nawet, że tylko w samotności można zrozumieć samego siebie. Bohater czuł się lepszy od innych ludzi do tego stopnia, że bez wahania stawiał się na równi z Bogiem. Konrad podważa niepowtarzalność mocy boskiej i twierdzi, że można nauczyć się jej z ksiąg.
W wyniku analizy można założyć, że obrazy istoty Bożej w obu dziełach są zupełnie różne. Wręcz przeciwstawne.