Problem kłamstwa jest bardzo duży. Wymagamy od innych szczerości i prawdy, a sami niekiedy uciekamy się do łgarstwa. Taka sytuacja powoduje, że kłamstwo ma argumenty przeciw, jak i za.
Kłamanie sprawia, że ponosimy odpowiedzialność za swoje czyny. Możemy również urazić czy też skrzywdzić drugiego człowieka, mając na celu jego wykorzystanie, wyrządzenie krzywdy lub poniżenie, spowodowane zdenerwowaniem na przyjaciół, które przekształciło się w zemstę. Niestety takie zachowanie nie da nam dużych korzyści poza satysfakcją poczucia mocy, czy sprytu.
Innym powodem kłamstwa jest odcięcie się od problemów, przeszkody oraz kary przez zatajenie trudności, by nie zmienić naszej reputacji, uniknąć krytyki oraz pokazać siebie samego w lepszym świetle.
Niemniej jednak kłamanie posiada niewielkie cechy pozytywne, czego możemy doświadczyć czytając ?Kamizelki?. Bohaterowie tej książki żyją, pracują i darzą się wielką miłością, a także wspierają się w niszczęściu, które na nich spada.- nieuleczalna choroba Pana. Odtąd zaczyna się między małżonkami gra, oparta na kłamstwie, ale w szlachetnym celu. Mąż i żona kochają się ogromnie, mają tylko siebie i żyją tylko dla siebie. Nawzajem oszukują się w sprawie kamizelki, by chory poczuł się lepiej i bezpieczniej, natomiast żona nie martwiła się i niepokoiła.
Kłamanie nie jest dobrym rozwiązaniem na wszystkie problemy, gdyż budowane przez całe lata zaufanie do siebie mogłoby popsuć wszystko lub tak jak mówi stwierdzenie „Najgorsza prawda lepsza jest od niepewności”, aczkolwiek bohaterka ?Kamizelki? okłamując męża dała mu nadzieje na lepsze jutro. Dzięki temu żył normalnie, a nie jak człowiek, który całymi dniami zamartwia się swoją chorobą. W ten sposób ostatnie dni, które powinny być najstraszniejsze stały się najpiękniejsze.