Uśmiechanie służy pokazaniu szczęścia, wdzięczności z powodu jaskiegoś wydarzenia, bądź też podziękowaniu jakiejś osobie za jej uczynek. Uśmiechać sie należy także, gdy pomyślimy sobie coś milego.
Nie zważając na fakt, że jest ono czynnością naturalną, skupmy się na prawidłowym sposobie uśmiechania. Polega ono na wygięciu ust połączonym z mimiką twarzy. Można uśmiechać się łagodnie, gorzko, serdecznie lub ironicznie.
Aby stworzyć odpowiedni układ warg, należy przycisnąć kciuk i palec środkowy do kącików ust, a nastęopnie rozciągnąć je na boki i w lekkim stopniu do góry. Natomiast palec wskazujący powinien spocząć na środku dolnej wargi i wydłużyć ją w stronę podbródka. Podczas uśmiechu serdecznego można także pokazać niewielką część uzębienia przedniego. Nie zaleca się wystawiania większej liczby zębów, a w szczególności tkanki łącznej pokrywającej wyrostek zębodołów szczęk oraz szyjki zębów (zwanej dziąsłem. Grozi to wysuszeniem wierzchniej warstwy.
Podczas uśmiechania się oczy powinny być lekko zwężone na skutek nieznacznego podniesienia się poluczków.
Można także do wyżej wymienionych czynności dołączyć również sposób objawiania swojej wesołości za poo mocą głosu, czyli śmiech. Małe dzieci i kobiety powinny śmiać się głosem cienkim, zaś panowie (jeśli chcą przedstawić śmiech teatralny) – basem.
Czas trwania zależy od poszczególnych potrzeb wykonawców.