Do najważniejszych roślin zbożowych zaliczamy pszenicę, ryż, kukurydzę i jęczmień. Uprawa innych żyto, owies, proso i sorgo ma znaczenie tylko w pewnych regionach.
Najważniejszym zbożem jest PSZENICA, uprawiana praktycznie na całym obszarze lądowym, oprócz strefy klimatów gorących wilgotnych. W największych ilościach uprawia się pszenicę na obszarach o klimacie umiarkowanym i podzwrotnikowym. Największymi producentami są: Chiny ? 20,1%, USA ? 11,3, Indie ? 11,3%, Rosja ? 7,2 i Francja ? 5,6.
Ważną uprawą zbożową jest RYŻ, którego zbiory są nieco mniejsze niż pszenicy. Ryż jest zbożem, uprawianym głównie w strefie równikowej zwrotnikowej i podzwrotnikowej. Największymi producentami są: Chiny ? 34,5%, Indie ? 21,5%, Indonezja ? 8,9%, Bangladesz ? 5,0 i Wietnam ? 4,6%.
Trzecim ważnym światowym zbożem jest KUKURYDZA. Dzięki licznym odmianom zboże to udaje się w różnych warunkach klimatycznych. Bardzo ważną jego cechą jest duża wydajność, przewyższająca zarówno plony pszenicy, jak i ryżu. Największymi producentami są: USA ? 41%, Chiny ? 18,2%, Brazylia ? 6%, Francja ? 2,9% i Meksyk ? 2,8%.
Pod względem wielkości zbiorów czwartym zbożem świata jest JĘCZMIEŃ. Jest to zborze uprawiane głównie na paszę, a niektóre odmiany stanowią ważny surowiec do produkcji piwa. Pewne ilości są przetwarzane na kasze i płatki. Największymi producentami są: Rosja ? 12,9%, Kanada ? 8,8%, Niemcy ?8,6, Francja ? 6,5% i Hiszpania ? 5%.
OWIES uprawiany jest głównie na paszę dla koni. Największymi producentami są: Rosja ? 32%, Kanada ? 11%, USA ?10%