Budowa i funkcje korzenia roœlin nasiennych

KORZENIE ROŒLIN NASIENNYCH

KORZEŃ – jest organem, który podczas kiełkowania nasienia rozwija się pierwszy. Swoje liczne działania pełni dzięki licznym rozgałęzieniom rozchodzšcym się w glebie.

KORZEŃ GŁÓWNY roœnie na przedłużeniu pędu roœliny, wydłuża się pionowo i zagłębia w ziemię. Gdy korzeń główny osišgnie odpowiedniš długoœć i gruboœć, wyrastajš

KORZENIE BOCZNE, rozrastajšce się poziomo lub ukoœnie w glebie. Od korzeni bocznych kolejno odrastajš ODGAŁĘZIENIA dalszych rzędów.

Rozrastajšce się w glebie korzenie tworzš SYSTEM KORZENIOWY. Rozróżnia się 2 podstawowe typy systemu korzeniowego:

– palowy – tworzy silnie rozbudowany korzeń główny, rosnšcy pionowo i majšcy wiele, znacznie mniejszych korzeni bocznych (sosna, marchew…)

– wišzkowy – składa się z licznych, prawie jednakowych, cienkich korzeni; BRAK jest korzenia głównego, który wczeœnie zanika, a jego miejsce zajmuje PĘK korzeni bocznych i przybyszowych (trawy, roœliny jednoliœciennych)

– korzenie wielu roœlin (sosny, dębu) współżyjš z niektórymi grzybami; współżycie to nazywamy mikoryzš. Korzenie roœlin motylkowych współżyjš z bakteriami asymilujšcymi azot atmosferyczny.

Całkowita powierzchnia systemu korzeniowego na ogół przewyższa powierzchnię nadziemnej częœci roœliny.

Układ systemu korzeniowego i jego zasięg w glebie zależš od warunków œrodowiska życia roœliny:

– na glebach PIASZCZYSTYCH, o głęboko zalegajšcej wodzie gruntowej, roœliny wytwarzajš korzenie głębokie, wrastajšce w podłoże

– na glebach dostatecznie wilgotnych majš korzenie rozbudowane wszerz, położone poziomo i płytko.

Korzeń roœlin nasiennych wydłuża się dzięki intensywnie dzielšcym się KOMÓRKOM TKANKI TWÓRCZEJ (merystematycznej) wierzchołka wzrostu korzenia. Taki typ wzrostu, polegajšcy na wydłużeniu się jedynie częœci szczytowej w wyniku działania merystemu wierzchołkowego, nosi nazwę WZROSTU WIERZCHOŁKOWEGO. (STREFA PODZIAŁOWA)

Wzrost korzenia jest powodowany działalnoœciš tkanki twórczej zlokalizowanej w szczytowej jego częœci. Tkankę twórczš osłania czapeczka zbudowana z komórek miękiszowych sukcesywnie złuszczajšcych się. Jej zadaniem jest zapobieganie urazom mechanicznym tkanki twórczej podczas przesuwania się korzenie w glebie. W wyniku podziałów komórek marystemu wierzchołkowego powstajš wszystkie tkanki korzenia.

Częœć korzenia zawierajšce zgrupowanie komórek twórczych nasi nazwę stożka wzrostu. Powyżej niego znajduje się STREFA WYDŁUŻANIA, nazywana inaczej strefš wzrostu utworzonš przez niezróżnicowane, szybko rosnšce komórki, a dalej STREFA RÓŻNICOWANIA SIĘ KOMÓREK, odpowiadajšca strefie włoœnikowej. W obrębie tej strefy zachodzš procesy różnicowania się komórek, polegajšcy na zmianach ich struktury w wyniku specjalizowania się do pełnienia okreœlonych funkcji.

Za strefš wzrostu znajduję się kilkucentymetrowa STREFA DOJRZEWANIA KOMÓREK, zwana inaczej strefš WŁOŒNIKOWĽ. Tu następuje zróżnicowanie się komórek w tkanki stałe. Ta strefa pełni GŁÓWNE FUNKCJE KORZENIA, dzięki włoœnikom.

Z peryferycznie położonych komórek w strefie różnicowania się korzenia powstaje tkanka okrywajšca – SKÓRKA, zwana tu rozodermš. Stanowi jš jedna warstwa cienkoœciennych komórek, œciœle do siebie przylegajšcych, zawierajšcych żywy protoplast. Ich celulozowe œciany tworzš charakterystyczne uwypuklenia, zwane WŁOŒNIKAMI, za pomocš których pobierana jest z gleby woda z solami mineralnymi.

Pod tkankš okrywajšcš znajduje się tkanka miękiszowa, którš tworzš cienkoœcienne, żywe komórki tworzšce luŸne układy, wskutek czego powstajš liczne przestwory międzykomórkowe ułatwiajšce wymianę gazowš.

Obszar ten w korzeniu nosi nazwę kory pierwotnej. Najbardziej wewnętrzna warstwa kory pierwotnej, noszšca nazwę œródskórni (endodermy) zbudowana jest z drobnych komórek, których œciany sukcesywnie ulegajš lignifikacji, a same komórki sš martwe. Poœród nich, w œciœle okreœlonych miejscach, położone sš komórki pozbawione zgrubień skorkowaciałych i zdrewniałych (tzw. komórki przepustowe), którymi woda pobierana przez włoœniki dostaje się do centralnej częœci korzenia.

Centralnš częœć korzenia stanowi walec osiowy, którego pierwsza warstwa zachowuje charakter twórczy i nosi nazwę okolnicy (perycyklu). Warstwa ta daje poczštek korzeniom bocznym. Pozostałš częœć walca osiowego wypełnia tkanka miękiszowa, wœród której znajdujš się zespoły komórek o charakterystycznej budowie, spełniajšce funkcje 4przewodzenia wody i asymilatorów. Zespoły tych komórek to wišzki przewodzšce. W korzeniu wišzki sitowe (floem) i naczyniowe (ksylem) tworzš NIEZALEŻNE pasma, przy czym leżš one w stosunku do siebie na przemian, tworzšc układ naprzemianległy promienisty.

FUNKCJE

– zaopatrywanie roœliny w wodę

– rozpuszczanie w niej sole mineralne czerpane z gleby

– przytwierdzanie roœliny do podłoża

– utrzymanie roœliny w pozycji pionowej

– starsze partie korzeni pełniš funkcje magazynów zwišzków zapasowych

– niektórym roœlinom korzenie służš do wegetatywnego rozmnażania

– korzenie oddechowe

– korzenie chłonšce wodę i parę wodnš z powietrza

– u niektórych roœlin pełni jeszcze inne dodatkowe funkcje, np.: u burak, marchwi lub dalii jest organem spichrzowym, w którym roœlina gromadzi substancje zapasowe

– korzeń pewnych storczyków majšcych bardzo silnie zredukowane liœcie spełnia rolę organu asymilacyjnego

– u lian bywa on organem czepnym

– korzenie kurczliwe, spotykane, np.: u lilii, majš zdolnoœć- kurczenia się, wskutek czego mogš wcišgać- roœlinę głębiej w glebę