Uklad krwionosny sklada sie z serca i naczyn krwionosnych: tetnic, zyl i naczyn wlosowatych. Uklad ten jest zamkniety, co onznacza ze krew krazy wylacznie w naczyniach krwionosnych i nei wylewa sie do jamy ciala.
W ukladzie krwionosnym wyroznia sie krwiobieg duzy, ktory obejmuje przeplyw krwi z komory lewej, poprzez naczynia, do przedsionka prawego i krwiobieg maly, czyli plucny – z komory prawej, poprzez naczynia, do przedsionka lewego.
W krwiobiegu duzym tetnicami plynie krew tetnicza inaczej natlenowana, a zylami – krew zylna, inaczej odtlenowana. W krwiobiegu malym jest odwrotnie (tetnicami plynie krew zylna, a zylami tetnicza)
Serce – jest narzadem miesniowym o czterech czesciach zwanych : przedsionkiem prawym, przedsionkiem lewym, komora prawa i komora lewa.
Krew zawsze wyplywa z komor do naczyn zwanych tetnicami i dzieje sie to na zasadzie aktywnego tloczenia, a wpada do przedsionkow z naczyn zwanych zylami. Serce znajduje sie w srudpiersiu i jest zawieszone na wielkich naczyniach krwionosnych. Jego podstawa jest zwrucona ku gorze i ku stronie prawej, a koniuszek, ktory jest utworzony przez lewa komore – ku dolowi, ku przodowi i ku stronie lewej. Przedsionki oddziela przegroda miedzyprzedsionkowa, a komory – przegroda miedzykomorowa. Wewnetrzny podzial serca uwidacznia sie na zewnetrznej powierzchni bruzdkami – okrezna i podluznal ta ostatnia wystepuje na granicy miedzy komorami. W bruzdach biegna naczynia wiencowe doprowadzajace substancje odzywcze i tlen do serca.
Naczynia krwionosne:
Sciany tetnic i zyl zbudowane sa z trzech warstw : zewnetrznej, lacznotkankowej zwanej przydanka, srodkowej, utworzonych z miesni gladkich i wlokien sprezystych o ukladzie okreznym, oraz wewnetrznej, skladajacej sie z warstwy wlokien kolagenowych i sprezystych oraz ze srodblonka.
Naczynia wlosowate, inaczej wlosniczki sa zbudowane ze srodblonka spoczywajacego na blonie podstawnej. Taka budowa jest przystosowana do sprawnej wymiany substancji miedzy krwia a tkankami. W sieci wlosniczek wystepuja naczynia wlosowate tetnicze i zylne. Na przyklad w Nerce tetnice rozdzielaja sie na szereg drobnych naczyn, ktore znow lacza sie w tetnice. Takie rozgalezienei tetnicy nazywamy siecia dziwna. W krazeniu wrotnym krew z naczyn wlosowatych jednego narzadu zbierana jest w wieksze naczynie, a nastepnie przeplywa przez naczynia wlosowate innego narzadu, np: w krazeniu wrotnym watroby krew zylna z jelit, trzustki i sledziony plynie zyla wrotna do watroby.