PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH.
1. Podmiot podatku:
Podmiotami podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek osobowych prawa handlowego, spółek cywilnych oraz grupy kapitałowe.
Grupa kapitałowa- to, co najmniej 2 spółki prawa handlowego, które mają osobowość prawną oraz pozostają w związkach kapitałowych. Podatkowa grupa kapitałowa jest podatnikiem, jeżeli spełnione są następujące warunki:
• Mogą je tworzyć spółki z o.o. lub spółki akcyjne, które posiadają siedzibę na terytorium RP oraz ich kapitał zakładowy wynosi 1 000 000 złotych. Jedna z tych spółek jest spółką dominującą i posiada 95% udziałów w kapitale zakładowym. Spółki nie mogą mieć udziałów w kapitale innych spółek grupy kapitałowej.
• Spółki nie mogą mieć zaległości we wpłatach podatków;
• Umowa o założeniu grupy kapitałowej musi być zawarta na, co najmniej 3 lata, w formie aktu notarialnego oraz zarejestrowana w urzędzie skarbowym;
• Spółki tworzące podatkową grupę kapitałową odpowiadają solidarnie.
Jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej jako podatnicy podatku od osób prawnych to gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, komitety powoływane przez mieszkańców osiedla oraz przedstawicielstwa osób zagranicznych.
Podatnicy posiadający siedzibę na terytorium RP oraz przebywający w Polsce więcej niż 183 dni podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia. (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy), a podatnicy, którzy nie mają siedziby na terytorium RP podlegają opodatkowaniu tylko od dochodów osiągniętych na terenie Polski (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy).
2. Zwolnienia podmiotowe:
Nie ma ich w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnione od płacenia podatku są:
Skarb Państwa,
NBP,
Jednostki budżetowe,
Fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw, chyba, że przepisy tych ustaw stanowią inaczej,
Przedsiębiorstwa międzynarodowe i inne jednostki gospodarcze utworzone przez organ administracji państwowej wspólnie z innymi państwami na podstawie porozumienia lub umowy, chyba, że porozumienia te lub umowy stanowią inaczej,
Jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów własnych
Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
Agencję Budowy i Eksploatacji Autostrad,
Agencję Rynku Rolnego,
Fundusze inwestycyjne,
Fundusze emerytalne utworzone,
ZUS,
Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa,
Polską Organizację Turystyczną.
Zwolnienia podmiotowe nie dotyczą gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, z wyjątkiem gospodarstw pomocniczych tworzonych przy szkołach, zespołach ekonomiczno-administracyjnych szkół, ochotniczych hufcach pracy, jednostkach: wojskowych, Policji, UOP, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, zakładach dla nieletnich, internatach, zakładach opiekuńczo-wychowawczych, zakładach opieki zdrowotnej, zakładach pomocy społecznej i parkach narodowych, jeżeli środki z tego zwolnienia zostaną przekazane na:
1) Zwiększenie środków obrotowych gospodarstw pomocniczych,
2) Finansowanie inwestycji jednostki budżetowej w zakresie inwestycji dla gospodarstwa pomocniczego tej jednostki.
3. Przedmiot podatku:
Przedmiotem jest dochód, czyli nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Podatnik może odliczyć od przychodów wszelkie koszty ich uzyskania pod warunkiem, że maja one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Gdy koszty uzyskania przychodów są wyższe niż suma przychodów, wtedy powstaje strata.
Przychody to przede wszystkim wszelkie otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika pieniądze, wartości pieniężne, wartość otrzymanych świadczeń w naturze oraz innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość świadczeń niepieniężnych ustala się według stosowanych w obrocie cen rynkowych. Przychód jest przedmiotem podatku (podobnie jak dochód). Podatek obciąża przychody podatników nie mających siedziby w Polsce lub zarządu z tytułu:
• Praw autorskich;
• Prawa do projektów wynalazczych, znaków towarowych, zdobniczych;
• Za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego;
• Za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej.
W powyższych przypadkach podatek obciążający przychody wynosi 20%. Osoby zagraniczne płacą podatek w formie zryczałtowanej w wysokości 10 – 20 %.
4. Podstawa opodatkowania:
Podstawą opodatkowania jest dochód ustalony według prowadzonej przez podatnika ewidencji podatkowej. Dochód może być ustalony w drodze oszacowania, jeżeli nie można ustalić go na podstawie ksiąg rachunkowych. Metoda szacunkowa ustalania dochodu jest stosowana w stosunku do podatnika, który wykonuje świadczenia dla innego podatnika na warunkach rażąco korzystniejszych i odbiegających od ogólnie stosowanych w danej miejscowości. Dochód stanowiący podstawę opodatkowania może być zmniejszony przez odliczenie wydatków w formie:
Darowizna na cele określone w ustawie (np. naukowe, kulturalne, sportowe) do wysokości 10 – 15%, w zależności od celu darowizny;
Kwot, o które została obniżona podstawowa opłata eksploatacyjna za wydobywanie kopalin;
Kwoty równej funduszowi wynagrodzeń, które przysługują osobom pozbawionym wolności i zatrudnionym u podatnika innego, niż zakład karny.
PODSTAWA OPODATKOWANIA MA CHARAKTER MALEJĄCY I W 2002r. WYNOSI 28%.
5. Koszty uzyskania przychodu:
Są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Zwykle są to wydatki lub nakłady związane z przychodami. Kosztami uzyskania przychodów nie są wydatki na nabycie lub wytworzenie środków trwałych, wydatki na spłatę kredytów i pożyczek, kary i inne opłaty związane z sankcjami. Kosztem uzyskania przychodów jest amortyzacja środków trwałych.
6. Zwolnienia i ulgi:
Zwolnienia przedmiotowe określa art. 17 ustawy i należą do nich m.in.:
a) Dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego;
b) Dochody na cele statutowe (działalność naukowa, naukowo- techniczna, oświatowa, kulturowa, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska);
c) Dochody spółek kościelnych osób prawnych;
d) Dochody związków zawodowych, organizacji pracodawców i partii politycznych;
e) Dochody z tytułu prowadzenia szkół;
f) Dochody z tytułu udziału w spółce będącej osobą prawną, mającą siedzibę na terytorium RP;
g) Odszkodowania otrzymane na podstawie przepisów prawa administracyjnego i cywilnego;
h) Dochody ze składek członkowskich organizacji politycznych, społecznych i zawodowych;
i) Kwota podatku zapłaconego za granicą;
7. Tryb i warunki płatności:
Podatek od osób prawnych jest płacony w formie miesięcznych zaliczek, których wysokość jest równa różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu od początku a sumą zaliczek zapłaconych za poprzednie miesiące. Zaliczki są płacone do 20 dnia miesiąca za miesiąc ubiegły. Ostateczne rozliczenie podatku następuje w zeznaniu rocznym, które należy złożyć do końca trzeciego miesiąca roku następującego po danym roku podatkowym i w tym też terminie należy wpłacić podatek. Zryczałtowany podatek oraz podatek obciążający przychody jest pobierany przez płatników, którzy są obowiązania do jego obliczenia, pobrania i przekazania na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie do 7 dnia miesiąca po miesiącu, w którym pobrano podatek. Płatnikami podatku zryczałtowanego są osoby prawne, jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.