Formy organizacji przedstawicieli w Sejmie p. nr 84
W Polsce posłowie w oparciu o \”zasadę polityczną\” (art. 9 ust. I regulaminu Sejmu) mogą tworzyć w Sejmie kluby poselskie liczące co najmniej 15 posłów lub koła poselskie, które tworzy co najmniej 3 po¬słów. Przyjęcie \”zasady politycznej\” jest z pewnością szersze niż przyna¬leżności partyjnej i obejmować może posłów w niekonieczne należących do jednej partii, czy koalicji, ale będących członkami różnych organiza¬cji reprezentujących jednak zbliżoną linię polityczną. Poseł może należeć tylko do jednego klubu lup koła poselskiego. W oparciu o kryteria inne niż politycz¬ne, postawie mogą tworzyć w Sejmie zespoły. W praktyce przybierają one różne nazwy (np. forum, grupa parlamentarna).
Senatorowie mogą tworzyć w Senacie, również na zasadzie politycz¬nej, kluby senackie liczące co najmniej 7 senatorów lub Kola senackie liczące minimum 3 senatorów. Podobnie jak poseł, senator może należeć tylko do jednego klubu lub koła senackiego.
Tworzenie tych zrzeszeń parlamentarzystów nic wymaga zgody mar¬szałka odpowiedniej izby, a ich władze podają mu jedynie do wiadomo¬ści ich składy osobowe oraz statuty (regulaminy) wewnętrzne.