Wirusy i bakterie

Wirusy sa bardzo malymi tworami (10-400nm). Nie zaliczamy ich do organizmow zywych. Mozna je dostrzec tylko pod mikroskopami o bardzo duzym powieksze niu. Posiadaja one rozne postacie: spiralna, spiralna z otoczka, brylowa, brylowa z otoczka, oraz brylowo-spiralna. Wirusy dzielimy na wiriony i bak teriofagi. Bakteriofagi sa wirusami duzymi, ktore nie moga wniknac w calosci do komorki, tylko wpuszczaja tam swoj kwas DNA lub RNA. Wiriony dzielimy na brylowe i spiralne. Wiriony zbudowane sa z kwasu DNA lub RNA otoczonego kapsonerem; calosc znajduje sie w kapsydzie bialkowym.

Bakteriofagi zbudo wane sa z kwasu DNA, ogonka, plytek czepnych i glowki otoczonej kapsydem. Komorka bakterii zbudowana jest z nukleojdu (genoforu), substancji zapasowych, rybosomow, mezosomow i rzeski. Calosc otoczona jest plazmalema, sciana komorkowa i sluzowa otoczka. Bakterie rozmnazaja sie wegetatywnie przez podzial, przez proces plciowy czyli koniugacje, oraz przez wytwarzanie przetrwalnikow czyli endospor. Bakterie dzielimy na cudzozywne-heterotrofy, roztocza-saprofity, samozywne-autotrofy. Wystepuja bakterie fotosyntezujace

i chemosyntezujace. Fotosyntezujace zawieraja bakterioclorofil i naleza do nich b.purpurowe i b.zielone. Chemosyntezujace to b.nitryfikacyjne, b.siarkowe i b.metanowe. Bakterie symbiotyczne zyja w symbiozie z roslinami motylkowymi i naleza do nich b.brodawkowe (wytwarzaja azot), b.rozkladajace celuloze i b.ulatwiajace trawienie.