Funkcje nerek obejmuja czynnosci zewnatrzwydzielnicze i wenatrzwydzielnicze. Pierwsze z nich polegaja na wydalaniu azotowych produktow metabolizmu i innych zwiazkow zbednych w tym szkodliwych, oraz nadmiaru wody i soli, co wiaze sie z wytwarzaniem moczu. Drugie dotycza wytwarzania reniny, dzialajacej na alfa-globuline osocza, co prowadzi do powstania aktywnego peptydu angiotensyny II – podnaszacego cisnienie tetnicze oraz erytropoetyny – hormonu tkankowego aktywujacego szpik kostny czerwony do podwyszonej erytropoezy w warunkach wzmozonego rozpadu erytrocytow.
Nerki wspoluczestnicza w regulacji przemiany wapniowo-fosforanowej w organizmie, poniewaz powstajacych w nich zwiazek chemiczny dziala na nablonek jelita i tkanke kostna przyczyniajac sie do wzrostu stezenia jonow wapniowych i fosforanowych we krwi.
TWORZENIE MOCZU
Na proces tworzenia moczu sklada sie filtracja klebuszkowa i resorpcja kanalikowa.
Filtracja zachodzi w cialkach nerkowych nefronu na zasadzie roznicy cisnien w klebuszku naczyn wlosowatych w torebce Bowmana.
Plyn dostajacy sie do torebki Bowmana nosi nazwe moczu pierwotnego. Sklad moczu pierwotnego jest prawie identyczny jak osocza.
resorpcja kanalikowa odbywa sie w kanalikach nefronu i ma charakter aktywny i bierny.
Na zasadzie aktywnego transportu resorbowane sa z moczu pierwotnego z powrotem do osocza wszystkie substancje uzyteczne organizmowi, a biernie czyli zgodnie z gradientem chemicznym – woda, mocznik, kreatyna, Cl-,HCO3 i niektore inne substancje.
W kanalikach kretych I rzedu w calosci wchlaniane sa:aminokwasy, glukoza oraz inne skladniki potrzebne organizmowi. Wchlanianie to nazywa sie resorbcja zwrotne obowiazkowa.
W petli Henlego wchlaniana jest woda i NA+
W kanalikach kretych II rzedu nastepuje wchlanianei wody i NA+ w zaleznosci od potrzeb. Wchlanianie w kanalikach dystalnych nosi nazwe resorbcji zwrotnej nieobowiazkowej.
Sekrecja kanalikowa jest procesem odwrotnym do resorbcji i polega na wydzielaniu prze komorki nablonka do swiatla kanalikow roznych substancji
MOCZ I JEGO WYDALANIE:
Plyn opuszczajacy nefron, czyli mocz zawiera nieco ponize 1% wody zawartej w moczu pierwotnym oraz skladniki organiczne i mineralne. Do pierwszych z nich naleza: mocznik, kwas moczowy, kreatynina, barwniki i inne.
W niektorych chorobach zwyrodnieniowych, zapalnych i zatruciach moze pojawic sie w moczu bialko, co nazywa sie bialkomoczem, a w przypadku cukry : cukromoczem.