Znaczenie równowagi w życiu żywych organizmów

 

 

Wstęp

Równowaga jest rzeczą bardzo ważną. Bez względu, czy jest to równowaga w społeczeństwie, ekosystemie, czy organizmie żywej istoty. Równowaga jest rzeczą trudną do otrzymania, często (dla człowieka) wręcz niemożliwą. I tu znowu ujawnia się wyższość natury nad człowiekiem. Natura zawsze bowiem potrafiła utrzymać równowagę, świat na początku był doskonale wyregulowany, niczego nie było za dużo, niczego za mało. Jednak człowiek nie docenił daru jaki dostał i nie uszanował go należycie. Wraz z rozwojem technologii równowaga została zachwiana. Teraz człowiek stanął przed bardzo ciężkim wyzwaniem: musi zreperować to, co sam zniszczył.

 

Równowaga w ekosystemie

Ekosystem jest rzeczą bardzo skomplikowaną. Jak sama nazwa wskazuje jest to pewien system. Tworzą go organizmy zwierzęce i roślinne wzajemnie od siebie uzależnione i wpływające na siebie. Całość jest doskonale zgrana i wspaniale „urządzona, zaprojektowana”. Poszczególne składniki są ze sobą dobrze zespolone i dobrze współpracują. Każdy ekosystem rządzi się swoimi własnymi prawami. Prawa te są jednoznaczne i stanowcze. Nikomu nie wolno w nie ingerować, może to być bowiem wręcz niebezpieczne. Zasady natury mogą się wydać człowiekowi brutalne i niemądre. Nierozważny człowiek może spróbować „naprawić” ekosystem, gdyż nie może zrozumieć dlaczego słabszy musi zginąć. Ingerencja taka może się skończyć wręcz przeciwnie, niż było to w zamierzeniach w/w człowieka. Jest to bowiem zakłócenie pewnej bardzo wrażliwej równowagi.

W danym ekosystemie stosunek zgonów np. dzięciołów musi być równy liczbie ich narodzin. Rozpatrzmy dwie sytuacje, jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony:

Nadmiar dzięciołów: dzięcioły potrzebują stałego pożywienia. Robaki, które stanowią ich naturalny pokarm zostaną wkrótce wszystkie zjedzone i dzięcioły zaczną wkrótce głodować z braku pożywienia. Gatunek jest zagrożony wyginięciem !

Niedobór dzięciołów: lisy (czy kuny), których naturalnym pożywieniem są dzięcioły będą miały coraz większe problemy związane ze zdobywaniem pokarmu. Kiedy ptaki te wyginą zaczną głodować z braku innego pożywienia. Gatunek jest zagrożony wyginięciem !

 

 

 

Oba scenariusze wydarzeń są do siebie bardzo podobne, ale równie tragiczne w skutkach. Musimy jako gatunek wyższy i naczelny przewidywać takie rzeczy i skutecznie im przeciwdziałać. Nie znaczy to, że nie możemy chodzić do lasu. Możemy w pełni korzystać z jego dobrodziejstw, ale należy zawsze pamiętać, aby nie niszczyć żyjącej tam przyrody, nie śmiecić i w żaden inny sposób nie wpływać niekorzystnie na jego równowagę.

Inną ważną sprawą dotyczącą równowagi w ekosystemie jest zagęszczenie żyjących w niej organizmów. Okazuje się, że organizmów większych jest mniej niż organizmów mniejszych. Większe są bowiem silniejsze i gdyby ich liczebność równa była ilości osobników mniejszych-słabszych zdominowała by ekosystem. Równowaga zostałaby zachwiana. Fakt ten łatwo zauważyć choćby na własnym podwórku przed domem: na typowym terenie zieleni zawsze najwięcej jest trawy, później krzewów, najmniej zaś dużych drzew.

Zapobieganie

Jak zatem zapobiegać katastrofie na naszej pięknej planecie? Nie jest to wbrew pozorom rzecz trudna. Wystarczy tylko czasem pomyśleć o innych współmieszkańcach Ziemi i nie działać wbrew przyrodzie. Jest ona bowiem czymś doskonałym i nie można jej ulepszyć: „Z przyrody można mądrze korzystać, ale nie da się jej ulepszyć.” Jest to przestroga szczególnie do tych, którzy chcieliby koniecznie podreperować przyrodę. Do sentencji tej powinni stosować się jednak wszyscy. Dużo łatwiej jest bowiem zapobiegać, niż później coś naprawiać. Szczególnie jeśli chodzi o coś tak skomplikowanego, czego człowiek nie rozumie. Należy dbać o to, aby nie zanieczyszczać naszej planety. Segregowanie śmieci nie jest rzeczą trudną, a niepotrzebnych papierków nie należy wyrzucać gdzie popadnie. Mimo iż fabryki przyjazne środowisku mogą być mniej zyskowne, są droższe w budowie i potrzebują specjalistycznego wyposażenia warto w nie zainwestować. Należy bowiem patrzeć w przyszłość, a nie zadowalać się chwilowym zyskiem.

Równowaga w organizmie (odżywianie i sport)

Nasz organizm, podobnie jak cały otaczający na świat jest jednostką bardzo złożoną i skomplikowaną. Nasze ciało jest tylko małym trybikiem w stosunku do całej przyrody. Nie umniejsza to faktu, że ciało człowieka jest organizmem niezwykle złożonym i delikatnym, a naruszenie jego równowagi jest bardzo łatwe, a zarazem niebezpieczne.

Na szczęście organizm ludzki posiada zdolność do regeneracji i zawsze będzie próbował powrócić do stanu równowagi. Jeżeli człowiek nie będzie przeciwdziałał, ale współdziałał ze swoim organizmem współpraca ta będzie korzystna. Należy bowiem uświadomić sobie, że natura jest po prostu mądrzejsza od nas i aby funkcjonować prawidłowo i zachować dobre samopoczucie musimy się jej podporządkować. Należy się zatem zastanawiać, czy to co robimy jest korzystne dla nas i nie przeciwstawia się naszemu organizmowi. Jeżeli tak nie jest równowaga nasza pozostanie nie naruszona. Nie robimy bowiem niczego dla kogoś, lecz dla siebie samego. To nam powinno zależeć na prawidłowym odżywianiu i sposobie życia, aby zachować dobre samopoczucie.

Ważnym czynnikiem powodującym zachwianie się równowagi jest złe odżywianie. To ono często powoduje, że nie czujemy się dobrze i nie możemy funkcjonować tak jak byśmy chcieli. Jeżeli odżywiamy się nieregularnie, jemy szybko i co popadnie – nasz organizm zacznie domagać się zmiany, będzie nas alarmować, co objawi się złym samopoczuciem. Będzie to znak, że równowaga została zachwiana.

Należy jeść spokojnie i ok. 5 razy dziennie. Warto zwrócić uwagę na produkty ekologiczne i zdrowe. W naszej diecie powinno być dużo warzyw i owoców. To właśnie one dostarczają nam wielu witamin w naturalnej postaci. Wszystkie pokarmy powinny być nie tylko świeże i odżywcze ale też bogate w witaminy. To właśnie one pomagają utrzymać idealną równowagę w organizmie. Witaminy o ile to możliwe dobrze spożywać w postaci naturalnej, nie w tabletkach.

Dobrym sposobem na utrzymanie równowagi jest nie tylko dobre odżywianie, ale i ruch. Od niego bowiem uzależniona jest w sposób bezpośredni przemiana materii. Nawet jeżeli będziemy się prawidłowo odżywiali, a nie będziemy zażywać ruchu na świeżym powietrzu nasz cel nie zostanie w pełni osiągnięty. Sport jest bardzo ważny, pozwala bowiem utrzymać nie tylko dobrą kondycję, potrzebną przecież każdego dnia, ale dobrze wpływa na samopoczucie. Pozwala mimo postępu lat czuć się ciągle młodo i świeżo. Dodatkowo jest wspaniałym źródłem relaksu i odprężenia po ciężkim dniu.

Czynniki te odnoszą się oczywiście nie tylko do ludzi, ale i do zwierząt. Z tą jednak różnicą, że zwierzęta są od nas w tych sprawach mądrzejsze i same dobrze wiedzą czego im potrzeba. Ich sposób odżywiania jest idealnie dopasowany do stylu życia i potrzeb. Zwierzęta nie potrafią zrobić sobie krzywdy źle się odżywiając, równowagę utrzymują przez cały czas.

Podsumowanie

Podsumowując należy stwierdzić, że równowaga zarówno w organizmach żywych jak i całym ekosystemie jest rzeczą bardzo ważną. Z całą pewnością nie można tego problemu lekceważyć. Jej naruszenie może być bardzo groźnie. Tym bardziej, że jest ona rzeczą bardzo delikatną i zniszczenie jej jest, dla osoby nie znającej praw przyrody, niebezpiecznie łatwe. Dużo trudniej jest natomiast ją naprawić. Dlatego należy szanować ją i dbać aby pozostała w równowadze.