PORZĄDEK CZYNNOŚCI POSTĘPOWANIA APELACYJNEGO
CZYNNOSCI SĄDU PIERWSZEJ INSTANCJI
W terminie zawitym 14 dni od doręczenia odpisu wyroku z uzasadnieniem strona może wnieść apelacje do sądu pierwszej instancji. Niektóre apelacje objęte są nadto tzw. Przymusem adwokackim.
W myśl art. 446§1 apelacja od wyroku sądu okręgowego, która nie pochodzi od prokuratora lub pełnomocnika instytucji państwowej samorządowej lub społecznej albo innej osoby lub jednostki wskazanej w art.88§3 powinna być sporządzona i podpisana przez adwokata.
Prezes sądu I instancji sprawdza, czy apelacja była wniesiona w terminie i odpowiada przytoczonym warunkom, po czym zawiadamia o przyjęciu apelacji prokuratora , obrońców i pełnomocników, a w ich braku same strony, następnie niezwłocznie przedstawia akta sądowi odwoławczemu. Strona może wówczas wnieść pisemną odpowiedź na apelację.
PRZYGOTOWANIE DO ROPRAWY APELACYJNEJ
Prezes sadu ponownie sprawdza czy zachodzą przesłanki pozytywne postępowania apelacyjnego,
a nadto czy nie zachodzi jedna z bezwzględnych przyczyn odwoławczych wymienionych w art.439§1
Tylko w przypadku stwierdzenia uchybień określonych w art. 439§1jeszcze przed rozprawą sąd odwoławczy na posiedzeniu uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje do ponownego rozpatrzenia lub umarza postępowanie. W tej fazie sąd odwoławczy może też pozostawić przyjęty przez prezesa sądu I instancji środek odwoławczy bez rozpoznani. Dziej się tak gdy:
1) środek odwoławczy wniesiony został po terminie
2) jest niedopuszczalny z mocy ustawy
3) sąd odwoławczy uznał, że sąd pierwszej instancji niezasadnie przywrócił termin do wniesienia środka odwoławczego
4) strona cofnęła środek odwoławczy
ROZPRAWA APELACYJNA
1. Przewód sądowy rozpoczyna ustne sprawozdanie sędziego sprawozdawcy. Sędzia ten przedstawia przebieg i wyniki dotychczasowego postępowania, a zwłaszcza treść zaskarżonego wyroku oraz zarzuty i wnioski apelacyjne, jak również kwestie wymagające rozstrzygnięcia z urzędu. W miarę potrzeby odczytuje się z akt poszczególne ich części.
2. Po sprawozdaniu następuje ewentualne uzupełnienie przewodu sądowego pierwszej instancji w granicach(cechy apelacji)
3. Przemówienia stron mogą przybrać inny porządek. Przewodniczący udziela bowiem głosu stronom w kolejności przez siebie ustalonej. Oskarżonemu lub jego obrońcy nie można jednak odmówić zabrania głosu po przemówieniach innych stron.
4. Wyrokowanie sadu odwoławczego wykazuje pewne różnice. Sąd odwoławczy może bowiem odroczyć rozpoznanie sprawy, jeżeli przy rozpoznaniu środka odwoławczego wyłoni się zagadnienie prawne wymagające zasadniczej wykładni ustawy i przekazać zagadnienie to do rozstrzygnięcia SN. Ten zaś może je przekazać powiększonemu składowi tego sądu czyli siedmiu sędziom. Uchwała SN wydana skutkiem takiego zapytania jest w danej sprawie wiążąca.
5. Rozstrzygnięcia sądu odwoławczego. Sąd odwoławczy:
i. Utrzymuje wyrok w mocy
ii. Orzeka reformatoryjnie, czyli:
1. zmienia wyrok, co oznacza , że zastępuje częściowo lub całkowicie rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji własnym rozstrzygnięciem, a więc uniewinnia, zaostrza lub łagodzi karę i inne środki
2. poprawia błędną kwalifikację prawną czynu
iii. orzeka kasatoryjnie, czyli uchyla wyrok w całości lub części, i
1. umarza postępowanie
2. przekazuje sprawę sądowi pierwszej instancji
CZYNNOŚCI KOŃCOWE
Przede wszystkim należy do nich obowiązkowe sporządzenie uzasadnienia wyroku. Rozlicza się także niekiedy koszty postępowania odwoławczego. W końcu przekazuje się akta sprawy sądowi pierwszej instancji w celu wykonania wyroku lub celem ponownego rozpoznania, chyba że sąd uchylił wyrok
i przekazał sprawę prokuratorowi celem uzupełnienia postępowania przygotowawczego.
POSTEPOWANIE PRZED SĄDEM I INSTANCJI PO PRZEKAZANIU MU SPRAWY PRZEZ SĄD ODWOŁAWCZY
Nie odbiega ono istotnie od postępowania przed sądem toczącego się przed wydaniem orzeczenia zaskarżonego środkiem odwoławczym. Zachodzą jednak pewne odrębności:
1) musi orzekać inny skład orzekający
2) sąd , któremu przekazano sprawę orzeka w granicach w jakich nastąpiło przekazanie
3) sąd przeprowadzając postępowanie w zakresie dowodów, które nie miały wpływu na uchylenie wyroku, może za zgodą stron poprzestać na ich ujawnieniu
4) zapatrywanie prawne i wskazania sądu odwoławczego co do dalszego postępowania są wiążące dla sądu, któremu sprawę przekazano do ponownego rozpoznania
5) w postępowaniu tym obowiązuje zakaz ref.i.p.