Chmury

 

 

1.Definicja :

Chmura – widzialny zbiór mikroskopijnych ( o średnicy nie przekraczającej

100 mikrometrów ) kropelek wody i ( lub ) kryształków lodu unoszących się w powietrzu dzięki mikroturbulencji przeciwdziałającej ich grawitacyjnemu osiadaniu.

2.Powstawanie :

Chmury powstają w wyniku kondensacji i w powietrzu pary wodnej; warunkiem tego procesu jest dostatecznie duża wilgotność względna powietrza i obecność tzw. jąder kondensacji ( mikroskopijnych stałych i ciekłych cząstek – aerozoli atmosferycznych ); zwiększenie wilgotności względnej następuje wskutek jego ochładzania się, głównie w wyniku adiabatycznego rozprężania podczas wznoszenia się mas powietrznych ku górze, a także w wyniku wypromieniowania ciepła, rzadziej w innych procesach; zawsze obecne w atmosferze jądra kondensacji powodują, że kondensacja może zachodzić już przy wilgotności względnej 70 % ( w przypadku ich nieobecności dopiero przy 400-800 % ). Większość chmur powstaje w troposferze, czasami również w stratosferze, najczęściej w warunkach frontów atmosferycznych.

Wilgotność powietrza ( wilgotność bezwzględna ) – masa pary w jednostce powietrza.

Wilgotność względna – wyrażony w % stosunek prężności aktualnej do prężności maksymalnej w tej samej temperaturze.

Prężność pary wodnej – ciśnienie pary stanowiące część całkowitego ciśnienia atmosferycznego

Poziom kondensacji – wysokość na której, pod wpływem spadku temperatury, skrapla się para wodna zawarta w atmosferze.

Poziom zamarzania – wysokość na której już skroplona para zamarza.

Unoszenie się chmur umożliwia prąd powietrza wstępujący ( przy prędkości jego ok. 4 cm /s utrzymują się na danym poziomie krople o wymiarach do 0,02 mm )

Zawartość wody w chmurach wynosi nie więcej niż 8g / metr sześcienny.

3. Podziały :

Ze względu na skład na skład :

– chmury jednorodne ( zbudowane w całości z kropel lub kryształków lodowych )

– chmury niejednorodne ( zbudowane jednocześnie z kropel i kryształków )

Z uwagi na sposób powstawania :

– warstwowe

– kłębiaste ( konwekcyjne )

– warstwowo – kłębiaste

– orograficzne ( górskie ) – powstające na zboczach, lub w bliskim sąsiedztwie gór, które podtrzymują stałe wstępujące prądy powietrza wilgotnego, które to z kolei, osiągnąwszy odpowiednią wysokość ulega kondensacji. Chmury takie nie poruszają się razem z wiatrem, po stronie skierowanej ku wiatrowi następuje skroplenie, wytworzenie się ostrej granicy, po stronie zaś przeciwnej chmura ulatnia się, rozpływa w prądzie suchego powietrza.