*Wyż Śląska: wysokość od 250 – 300 max: 400 – g. Św. Anny. W podłożu zalegają utwory paleozoiczne z pokładami węgla kamiennego, na nich leżą Triasowe dolomity, łupki i piaskowce. W mało odpornych łupach powstały obniżenia terenowe. Gdzieniegdzie zachowały się osady z najstarszych zlodowaceń.
*Krakowsko-Częstochowska ciągnie się od Krakowa po Wieluń. Zbudowana głównie z wapieni jurajskich, Odcinających się ostrą krawędzią od Wyż Śląskiej i zapadających się ku północnemu zachodowi. Wzniesienia występują w postaci wzgórz. Najwyższym punktem jest Zamkowa Góra 504. Koło Krakowa utworzono Ojcowski Park Narodowy. Na tej wyżynie jest również kras podziemny, niestety jaskinie od dawna są zdewastowane przez zwiedzających.
*Niecka Niedziańska- stanowi obniżenie wys od 200-300, max 415, położona między Wyż Kielecką a Krakowsko-Częstoczowską . Południowo zachodnią część regionu pokrywają lessy, na których utworzyły się żyzne czarnoziemy.
*Góry Świętokrzyskie. dzielą się na szereg pasm górskich i obniżeń. Łysica 612 – pokrywają ją gołoborza rumowiska skalne z kalcytów Karbońskich. Jaskinia raj wyróżnia się bogactwem zniszczonych form
*Wyż Sandomierska – część pogórza Świętokrzyskiego. Na podłożu Lessowym utworzyły się czarnoziemy
*Wyż Lubelska. 200-300. Większość jej obszaru pokrywają lessy. Podłoże pod lessowym jest proste, lecz lessowe silnie pofałdowane. We wschodniej części regionu są utwory Karbońskie, zawierając
węgiel kamienny.