Przegląd wojen

 

 

 

Wielka wojna północna 1700- 1721

Piotr I wszedł w sojusz z Saksonią, Danią i Brandenburgią. Chciał doprowadzić do rozbioru bałtyckich posiadłości szwedzkich. August II miał otrzymać Inflanty, Rosja uzyskała by tereny w Ingrii i Estonii. Król szwedzki okazał się groźnym przeciwnikiem. W 1700 w bitwie pod Narwą żołnierze Karola XII zwyciężyli nad większą armią rosyjską. Wojsko Piotra I przestało istnieć. W niespełna 8 lat Piotr odbudował całą armie, powiększając jej rozmiary. W lipcu 1709 pod Połtawą stanęły przeciw sobie armia dowodzona przez Piotra oraz armia Szwedzka wspomagana przez Kozaków. Szwedzi zostali rozbici. Zraniony Karol uszedł z pola bitwy. W następnych latach, Rosjanie zdobyli Rygę, Rewel i Wyborg. Piotr podporządkował sobie Polskę oraz Saksonię i Meklemburgię. Prusy uzyskały Pomorze szczecińskie (1720 tr w Sztokholmie). W 1721 traktat w Nystadt, piotr otrzymał Inflanty, Estonię, Ingrię.

Wojna hiszpańska

Przeciwko Hiszpanii i Francji walczyły: Austria, xiestwa niemieckie, Anglia, Niderlandy. Początkowo sukcesy odnosiła Francja, po 1704r zaczęły się niepowodzenia. Wojnę skończył pokój w Utrechcie 1723 i Rastatt 1714. Francja nie zdobyła żadnych posiadłości hiszpańskich. Hiszpania straciła znaczne obszary: pd Niderlandy, Ks Mediolanu, król Neapolu i Sardynii (na rzecz Habsburgów); Gibraltar i minorkę (Anglia). Anglia zyskała prawo do handlu z koloniami hiszp. Wojna położyła krez hegemonii francuskiej, przewaga angielska oraz wysunęła Austrię na czołowe miejsce w europie.

Wojna o sukcesję austriacką

Gdy Maria Teresa w 1740 r wstąpiła na tron, sąsiedzi Austrii ułożyli plan likwidacji monarchii habsburskiej. Prusy miały dostać Śląsk dolny, Saksonia- Śląsk górny, cz Austrii dolnej i Moraw, Bawaria- Czechy, Austria górna i Tyrol. Francja chciała osadzić na tronie czeskim władcę Bawarii, by przerwać tam tradycje zwierzchnictwa Habsburgów nad Rzeszą Niemiecką. Jesienią 1740 Fryderyk II zajął Śląsk. W 1742 zawarł pokój z Marią Teresą, by ta mogła skupić siły przeciw koalicji francusko-sasko-bawarskiej. Konflikt zakończył się w 1745 przywróceniem habsburskiego tytułu cesarskiego w Rzeszy i przyznaniem praw do Śląska królowi pruskiemu.

Wojna siedmioletnia

W 1 dzień przed wybuchem wojny, sytuacja między Fr. a Ang. uległa zmianie. Przewaga Prus ułatwiła zbliżenie się dynastii Burbonów i Habsburgów. Traktat fr-austr zburzył dotychczasowy system przymierzy. Ostatecznie powstały 2 bloki sojusznicze: ang i prus oraz fr austr Rosji i Saksonii. Dyplomacja austr dążyła do pokonania Prus. Spowodowało to iż Fryderyk II, błyskawicznie zaatakował a 1756 na Saksonię. Armia zajęła Drezno i zmusiła elektora saskiego do kapitulacji. Ten niespodziewany atak wywołał oburzenie w Niemczech i europie. Fryderyk II został uznany za burzyciela pokoju publicznego, i większość państw niemieckich wypowiedziała mu wojnę. Do tych działań przyłącza się również Szwecja, a fr i austr zawierają przymierze wojenne w 1757. Głównym celem jest rozbiór posiadłości pruskich. Austr wchodzi do Saksonii a Rosja do prus wsch w 1759, wygrywają z Fryderykiem pod Kunowicami. Pod koniec 1761 zdobycie Pomorza i Śląska. W 1762 umiera cesarzowa Rosji Elżbieta (wróg Fryderyka). Z rozkazu nowego cara Piotra III wojska wycofują się z Pom i prus wsch. Rosja podpisała pokój bez żadnych warunków i odszkodowań. W 1762 na tron wchodzi Katarzyna II, Fryderyk musiał się jej podporządkować. W 1763 Maria Teresa zawiera pokój z Fryderykiem, który zatrzymuje prowincję śląska. August III odzyskał Saksonię. W tym samym roku anglia pokonała fr w Kanadzie. Wojna 7 letnia nie rozwiązała żadnego konfliktu. Umocniła poz wlk bryt i prus, fr i austr pozostały w sojuszu (z 1756) i starały się ograniczać wpływy Rosji na Europę śr.