Apokalipsa św. Jana

Czterech jeźdźców Apokalipsy.

Gdy Baranek złamał pierwszą spośród siedmiu pieczęci, którymi była zapieczętowana księga przeznaczeń Bożych, św. Jan usłyszał głos pier­wszego z czterech symbolicznych Zwierząt: Przyjdź! i zobaczył siedzące­go na białym koniu jeźdźca z łukiem i wieńcem jako zwycięzcę.

Gdy Baranek złamał drugą pieczęć, św. Jan usłyszał głos drugiego Zwierzęcia mówiącego słowo: Przyjdź! i zobaczył drugiego jeźdźca z mieczem w ręku na koniu barwy ognia.

Później w analogicznej sytuacji św. Jan zobaczył trzeciego jeźdźca z wagą w ręku na czarnym koniu i czwartego – na koniu trupio bladym.
I dano jeźdźcom władzę nad czwartą częścią ziemi, by zabijali mie­czem, głodem, morem i przez zwierzęta ziemi.

Problematyka

Informacja o Apokalipsie św. Jana

Apokalipsa (z grec. apokalypsis – odsłonięcie, objawienie) to ro­dzaj utworu biblijnego, opisującego tajemnice dotyczące czasów ostatecznych, czyli końca świata, i sensu dziejów oraz wizję nowe­go świata po Sądzie Ostatecznym, nowego Jeruzalem. Apokalipsa św. Jana, ostatnia księga Biblii, prorocza, najbardziej tajemnicza w Nowym Testamencie, stanowi dopełnienie całości Objawienia Bożego. Nie jest jedyną apokalipsą biblijną, ale najważniejszą i niezwykłą. Stanowi najsłynniejsze proroctwo.
Ukazuje prorocze widzenie św. Jana, który był ostatnim żyjącym spośród dwunastu apostołów i dostąpił na wyspie Patmos (gdzie przebywał) objawienia dotyczącego losów

Kościoła, aż do po­ wtórnego przyjścia Chrystusa. Głównym tematem Apokalipsy św. Jana są dziej e ludzkości i Ko­ścioła. Księga została napisana przez św. Jana Ewangelistę pod koniec I wieku, w osobliwym rodzaju literackim. Apokalipsa jako gatunek literacki pojawiła się w literaturze żydowskiej już w V w. przed Chrystusem. Naród żydowski, gnębiony wówczas w niewoli, zaczął tracić nadzieję na przetrwanie i utwory takie niosły mu pociechę, objawiając wspaniałą przyszłość po Sądzie Ostatecznym. Nie mogły ukazy­wać pomyślności doczesnej, bo ta wydawałaby się ironią.
Adresatami Apokalipsy są chrześcijanie z Azji Mniejszej, któ­rych prześladowanie przez cesarstwo rzymskie rozpoczęło się jeszcze za Nerona (od 64 r.) i których w tych warunkach trzeba było podtrzymać na duchu (dlatego przepowiada upadek Wiel­kiego Babilonu, czyli pogańskiego Rzymu). Św. Jan, występując w imieniu Boga, przekazuje otrzymane objawienie im, równo­cześnie wiernym następnych wieków, pouczając, grożąc i pocie­szając ich.
Mimo zapowiedzi głodu, zarazy, wojen, katastrof, ukazanych w wizjach z obrazami, pieczęciami, czaszami i trąbami, Apokali­psa ma wydźwięk optymistyczny, ponieważ przepowiada walkę i ostateczne zwycięstwo dobra nad złem. Niewiasta (Matka Boża) walczy ze smokiem (Szatanem) i świat upadnie, ale ten upadek będzie oznaczał nowy porządek, powstanie nowego Jeruzalem, powstanie wiecznego Królestwa Bożego. Pociechę wiernym nie­sie prawda, że Kościół ma zapewniony ostateczny triumf. Ideą przewodnią Apokalipsy św. Jana)tst zwycięstwo Chrystusa i triumf wiernych. Ta idea, zarysowana we wstępie utworu, roz­wija się nieprzerwanie i kończy się wizją nowego Jeruzalem, w którym Bóg zamieszka z ludźmi i śmierci już nie będzie. Apokalipsa św. Jana zapowiada koniec świata, który obwieści siedem trąb archanielskich, i dzień Sądu Ostatecznego, kiedy to Chrystus pojawi się ponownie jako władca świata. Apokalipsa kończy się tęsknym wezwaniem: Przyjdź, Panie Jezu.

zapieczętowana na siedem pieczęci – symbol wyroków Bożych w sprawie losów świata.

Niewiasta i Smok – walka szatana z Kościołem w ciągu wieków
Na niebie ukazują się Niewiasta (brzemienna, obleczona w słońce) i Smok (uosobienie szatana), który chce pożreć jej dziecię. Nie­wiasta to symbol Kościoła. Wielu teologów objaśniających teksty biblijne widzi tu rysy Matki Bożej. Smok to uosobienie szatana, utożsamianego z wężem z Księgi Rodzaju. Smok ponosi klęskę w walce z aniołami, zostaje strącony z nieba na ziemię i prześla­duje Niewiastę (Kościół) oraz jej potomstwo. Ukazanie się Nie­wiasty z wojującym z nią Smokiem symbolizuje walkę szatana z Kościołem w ciągu wieków. W walce tej szatana czeka klęska.
Jego pogromcą będzie Mesjasz.

Ludzkość czeka głód, wojny, zarazy i katastrofy, ale w końcu
przyjdzie zwycięstwo dobra nad złem, Kościoła nad szatanem
i triumf Chrystusa. Nastąpi powszechne zmartwychwstanie umar­
łych i Sąd Ostateczny. Ludzie zapisani w księdze żywota wstąpią
do nowego Jeruzalem.

Czterech jeźdźców Apokalipsy – symboliczna wymowa wizji

Apokalipsa św. Jana, obfitująca w prorocze wizje, obrazy, symbo­le, liczby i znaki, jest trudna do zrozumienia. Otóż, księga prze­
znaczeń Bożych jest zamknięta siedmioma pieczęciami, które
łamie Baranek, i wtedy ukazują się kolejno symboliczne Zwierzęta
i czterej jeźdźcy (na koniu białym, ognistym, czarnym i trupio
bladym). Pierwszy jeździec na białym koniu symbolizuje zwy­
cięstwo pochodu Ewangelii, drugi – na czerwonym koniu – to
symbol wojny, trzeci, na czarnym – symbol głodu, a czwarty, na
koniu trupio bladym, oznacza śmierć.
Wizja czterech jeźdźców towarzyszy złamaniu przez Baranka
czterech pierwszych pieczęci spośród siedmiu, którymi była za­
pieczętowana księga przeznaczeń Bożych. Łamaniu trzech pozo­
stałych pieczęci towarzyszy wizja męczenników za wiarę.
B aranek wziął w ręce księgę żywota, by kierować wykonaniem wy­
roków Bożych. Baranek to symbol Chrystusa, a księga przeznaczeń