Wojną interesujemy się tylko kiedy trwa. O jej skutkach wiemy niewiele, ponieważ jest to temat mało ciekawy, brakuje w nim sensacji. Książka pt. ,, Ryszard Kapuściński: Nie ogarniam świata”, opowiada nam na takie pytania jak: Co dzieje się aktualnie w krajach które były niedawno ogarnięte wojną? Dzięki niej możemy się dowiedzieć jak wygląda odbudowa takiego kraju i jego dalsze funkcjonowanie.
Afryka dopiero od niedawna podzielona jest na państwa. Istnieją one naprawdę tylko na mapie. Przez wiele lat Europa dzieliła między siebie ziemię tego kontynentu. Jeszcze w 1993 roku jak mówi nam książka w ogóle nie zauważano kiedy przekraczano granice. Niby inny kraj, a ten sam język ta sama kultura, oraz wszechobecna bieda. Kraje nie są tam rozwinięte, panuje analfabetyzm, a władzę na wysokich stanowiskach obejmują często europejczycy. Po za tym im dalej na południe tym częściej spotyka się patrolujące służby z bronią palna gotową do użycia. Tak jest, wojna tam trwa, chociaż oficjalnie dawno się skończyła.
Tak było i jest w Afryce, lecz tam nie toczy się wojna na frontach. Taki typ walki spotykamy dziś w Afganistanie. Życie ludzi na tym terenie wygląda podobnie jak w Kraju Trzeciego Świata. Wszystkie pieniądze idą na walką zbrojną, a zwykli ludzie nie mają często na jedzenie. Żyją w ciągłym strachu, bo przecież w każdej chwili mogą zostać bez dachu nad głową, a odbudowa miejsca zamieszkania nie będzie możliwa, bo przecież za co?
Czy jest to Afganistan, Afryka, Polska , krajobraz powojenny jest zawsze taki sam. Wokół pełno gruzu, kurzu słychać płacz. Należy pamiętać, że odbudowa krajów w których kiedyś toczyła się wojna nie jest łatwa, ponieważ musi istnieć sprawny rząd, oraz środki. Jednak nie są to tylko straty materialne, ale i psychiczne ludzi którzy przeżyli
wojnę, ponieważ aby odbudować ludzką psychikę i tok myślenia potrzeba czasu.
Kapuściński powiedział: Żeby zrozumieć to co dzieje się w czasie i po wojnie trzeba czytać Szekspira.