Napisz charakterystykę wybranej postaci literackiej, dowodząc, że warto ją ukazać w teatrze lub w filmie – Robinson Kruzoe.
Głównym bohaterem powieści podróżniczo-przygodowej pt. „Przypadki Robinsona Kruzoe” był Robinson Kruzoe. Urodził się on w 1632r. w Yorku, w Anglii. Bohater miał dwóch starszych braci, którzy zginęli na morzu. Przyjaźnił się z Piętaszkiem.
Autor nie wspomina o wyglądzie Robinsona, można się jednak domyślić, że był sprawny fizycznie i bardzo zwinny, dlatego kapitan zaczął uczyć go żeglarstwa. Po katastrofie podczas pobytu na wyspie wygląd bohatera uległ zmianie. Miał długie włosy i brodę, ubierał się w skóry zwierząt.
Kruzoe był zawsze uczciwy, co zaprezentował, rozliczając się z wdową po kapitanie, kiedy mógł łatwo ją oszukać, a nie zrobił tego.
Jako marynarz był zawsze skromny. Według kapitana był wzorem do naśladowania, mimo to nigdy się nie przechwalał.
Bohater był ogromnym przeciwnikiem niewolnictwa i rasizmu. Uważał, że wszyscy są równi. Przyjaźnił się z Ksurym i Piętaszkiem, choć mieli oni inny kolor skóry.
Był człowiekiem bardzo inteligentnym i zdolnym, ponieważ w krótkim czasie nauczył się dowodzić statkiem.
Robinson był bardzo pobożny i religijny. To właśnie wiara w Boga pomogła mu przetrwać najcięższe momenty życia na wyspie.
Bohater okazał się człowiekiem niezwykle zaradnym i sprytnym. Poradził sobie z „oswojeniem” bezludnej wyspy. Potrafił zdobyć pożywienie, a nawet uszyć sobie ubranie ze zwierzęcych skór, zrobić buty z futra.
Uważam, że Robinson Kruzoe był bardzo ciekawą postacią, a jego życie i przygody są warte zekranizowania. Utwór przedstawia ważny problem rasizmu na świecie, a postawa bohatera w tej sprawie jest godna naśladowania. Współczesny widz jest żądny przygód i wrażeń, których ogrom zapewni mu ta ekranizacja.