Postać i los Ikara stanowią symbol odzwierciedlający ludzkie pragnienia i zachowania. Śmiałek, który przyprawił sobie skrzydła, czując wolność i beztroskość zapomniał o radach ojca, by nie latać ani za nisko, ani za wysoko, i skończył swój żywot przez utonięcie. Tacy ludzie zdarzają się i dziś.
Przykładem są kierowcy, którzy oszołomieni wspaniałą szybkością auta, nie zdążają wyhamować przed zakrętem. Bywa też, że tworząc swój własny świat oparty czasem o narkotyki, alkohol czy sekty tracimy wszystko. Oddzielając się grubym murem od otoczenia, po pewnym czasie odkrywamy, że inni pochłonięci swoim życiem nie zauważają nas i nie mają dla nas czasu. Zdarza się również, że młodzi ludzie pod wpływem alkoholu wchodzą do wody i topią się lub po pijanemu robią inne głupstwa. Niektórzy przeceniając swoje możliwości, wyjeżdżają do innego miasta lub kraju, gdzie po pewnym czasie wpadają w złe towarzystwo i długi. Wszystko to dzieje się przez chwilę nieuwagi, a przede wszystkim przez bezmyślność.
Warto się zastanowić czy chcemy skończyć jak Ikar, który utonął przez własną głupotę, czy nie lepiej posłuchać innych osób, którym na nas zależy, np. rodziców. Bez ich nadzoru młodzież zdolna jest do rzeczy, których normalnie by nie zrobiła, a wszystko zaczyna się od niewinnej, niemądrej zabawy. Powinniśmy mieć się na baczności i uważać na to, co robimy, aby chwila nieuwagi i zapomnienia nie była chwilą ostatnią… A póki co trzeba czerpać z życia jak najwięcej, bo nigdy niewiadomo, co się przydarzy bez względu na naszą ostrożność.