W wakacje spędziłam w domu ale uważam, że nie były monotonne. Rodzice postanowili, że wybierzemy się na wyprawę. Okazało się pod koniec wakacji, że to nie była jedna a kilka wypraw. Przez wakacyjny czas czytałam książki i spotykałam się z koleżankami
Pierwszym miejscem gdzie wybraliśmy się był Licheń. Zobaczyliśmy tam bazylikę i cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej. Bazylikę wybudowano w latach 1994r.-2004r. Inicjatorem jej powstania był ks. Eugeniusz Makulski ? ówczesny kustosz Sanktuarium. Budowa zjednoczyła tysiące ludzi. Przez lata ofiarnie ją wspierali. Świątynia, konsekrowana 12 czerwca 2004 roku, jest Wotum Kościoła Katolickiego na Wielki Jubileusz Narodzenia Chrystusa. Jest największą w Polsce i jedną z największych w świecie. Właściwie w Licheniu byliśmy kilkakrotnie i tym razem skupiliśmy się wyłącznie na zobaczeniu bazyliki, po jej wykończeniu.
W dniu 15 sierpnia wybraliśmy się do Kalisza, ponieważ nie mieliśmy co ze sobą zrobić. Kalisz jest najstarszym miastem w Polsce. Przeszliśmy się po rynku przy którym znajdują się kościoły. Zwiedziliśmy takie kościoły jak: Bazylika św. Józefa, kościół garnizonowy i katedrę św. Mikołaja oraz klasztor pobernardyński . Kościoły te urzekły nas swoim nie powtarzalnym urokiem i klimatem przemijających wieków.
W pewną sobotę sierpnia wybraliśmy się do Wilkowic na wystawę starych ciągników. Wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim, w gminie Lipno. Od 2001 roku we Wilkowicach odbywa się Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im.Jerzego Samelczaka, który prezentuje zabytkowe ciągniki i maszyny rolnicze. Wieś posiada dwa kościoły: rzymskokatolicki oraz poewangelicki. Pod czas drogi do Wilkowic zauważyliśmy Bazylikę Świętogórską w Gostyniu. Bazylika Świętogórska jest miejscem uznanym za cudowne, w którym można doznać wielu łask i uzdrowień. Początki cudownego miejsca datuje się 1468rok. Między innymi uzdrowiony został Adam Konażewski i Edmund Bojanowski z Grabonogu. 17.12.1970 roku kościół Świętogórski został wyniesiony przez papieża Pawła szóstego do godności bazyliki mniejszej.17-18.04.2008 roku odbył się między narodowy dzień ochrony zabytków w czasie, którego bazylika otrzymała tytuł pomnika historii Prezydenta RP. Na Świętej górze tworzył Józef Zeidler nazywany polskim Mozartem. Tam znaleziono jego dzieła, które mają 200 lat. W Gostyniu znajduje się Fara św. Małgorzaty jest najstarszym zabytkiem, który istniał już pod koniec trzynastego wieku. Pod koniec wybraliśmy się do Grabonogu. Mieszkał tam Edmund Bojanowski. Urodził się 14.11.1814 roku. Teraz znajduje się tam szkoła rolnicza i siedziba muzeum ziemi gostyńskiej. Edmund Bojanowski założył bractwo ochronkowe. Zajmował się życiem na wsi. Dwudziestego dziewiątego sierpnia wybraliśmy się na film ?Mamma Mia!??. Bardzo misię podobał. W ostatnią niedzielę sierpnia pojechaliśmy do Antonina. Znajduje się tam pałac myśliwski Radziwiłów Zbudowany w 1822-1824 roku. Jest drewniany. Gościł tam Fryderyk Chopin w latach 1827-1829 roku. Miejsce koncertów między narodowego festiwalu ?Chopin w barwach jesieni?. Pałac remontowany był w latach 1975-1978 roku dzięki staranią Jerzego Waldorffa. Obecnie mieści się tu Hotel i Restauracja. Pod koniec naszej wyprawy postanowiliśmy zobaczyć Witaszyce. W Witaszycach znajduje się muzeum Walk napoleońskich. Niestety nie mogliśmy go zobaczyć bo był zjazd Rabinów. I tak spędziłam wakacje. Pełne przygód.