Wielkanoc, jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijański upamiętniające śmierć krzyżową i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dość długo spierano się , kiedy ma być obchodzona. Jest świętem ruchomym, co roku przypada w inny dzień marca lub kwietnia. Dopiero podczas soboru nicejskiego w 325r ustalono, że obchodzić ją będziemy w pierwszą niedziele po wiosennej pełni księżyca. Wywodziło się z żydowskiej paschy.
W 1583r po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego pojawiły się rozbieżności pomiędzy datą obchodzoną w kościele prawosławnym a w kościele katolickim.
Święta Wielkanocy poprzedza Wielki Post który miał być czasem umartwiania. W połowie postu obchodzono półpoście. Była to chwila wytchnienia od ciszy postnej. Po wsiach biegali chłopcy hałasując drewnianymi kołatkami.
Zwyczaje i Tradycje Wielkanocne
Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych
-Palemki na szczęście
Wielki tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki- rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami. Po poświęceniu biło się nią lekko domowników by zapewnić im szczęście na cały rok.
– Topienie Judasza
Odbywało się w Wielką Środę. Młodzież topiła tego dnia Judasza. Ze słomy i starych ubrań robiono wielką kukłę, którą wleczono za łańcuchy po całej okolicy.
– Wielkie grzechotanie
Kiedy milkły kościelne dzwony rozlegał się dźwięk kołatek. Obyczaj ten był okazją do urządzania psot. Młodzież biegała po mieście z grzechotkami strasząc przechodniów i hałasując.
-Specjalnie dla dziewczyn
Uwaga dziewczyny- jeżeli w Wielką Sobotę obmyjecie twarz w wodzie, w której gotowane były jajka na święconkę to znikną piegi i inne mankamenty urody.
Pisanki- czyli zdobione różnymi technikami jaja. Pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Nie może ich zabraknąć wśród świątecznych pokarmów. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a jednocześnie nadzieję, jaką czerpią chrześcijanie z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy.
– Lany Poniedziałek
To zabawa którą wszyscy doskonale znają. Oblewać można było wszystkich i wszędzie.
Polskie tradycje obchodzenia świąt Wielkiej Nocy charakteryzują się dużą różnorodnością i bogactwem w zależności od regionu. Te wiosenne święta są bardzo radosne i rodzinne. Przygotowania do świąt angażują wszystkich domowników i chociaż są pracochłonne to wszyscy się dobrze bawią.