Stwierdzenie, że nie szata zdobi człowieka jest prawdziwe. Należy poznać człowieka, aby móc go oceniać. W literaturze występuje wiele przykładów to potwierdzających.
Po pierwsze, Krzyżacy z powieści H. Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Był to zakon chrześcijański, ale zależało mu tylko na zabijaniu, wojnach i dręczeniu pod pretekstem nawracania.Nie kierowali się naukami Ewangelii.
Następnym przykładem jest Bob pracownik Scroge’a z ”Opowieści wigilijnej” K. Dikensa. W swojej pracy marznąć i wysłuchiwać lamentów szefa, który go wykorzystywał. Wiele osób na jego miejscu nie wytrzymałoby i zwolniłoby się z pracy. On jednak wiedział, że jest biedny, ma na utrzymaniu chorego synka i nie może sobie na to pozwolić. Pracował w trudnych warunkach, ale z poświęceniem.
Poza tym osobą taką jest Balladyna z utworu J. Słowackiego. Z pozoru była skromną, dobrą i miłą dziewczyną. Kochała swoją rodzinę. Gdy pojawiła się oferta łatwego wzbogacenia się, zabiła Alinę, a gdy była już hrabiną wyrzekła się mamy.
Ponadto Tybalt z ‚Romea i Julii’ W. Szekspira. Pochodził z bogatej rodziny. Wydawałoby się że jest dobrze wychowany , ale było odwrotnie. Załatwiał wszystko siłą, walką i przemocą. Nie liczył się z innymi ludźmi i zapłacił za to śmiercią.
Powyższe argumenty przemawiają za tym, że nie szata zdobi człowieka. Nie oceniajmy ludzi pochopnie. Trzeba ich najpierw dobrze poznać.
Dostałam za to 3+ , ale myślę ze to niektórym wystarczy. Trochę też poprawiłam błędów.