Miłość uważana jest za najsilniejsze uczucie. Często przynosi nam wiele smutku, ale jeszcze częściej pełno radości. Potrafi doprowadzić do dużych nieszczęść a nawet i śmierci ale również pokonać wiele zła i przejść nawet przez największe przeszkody. Prawdopodobnie każdy z nas zadaje sobie pytanie czy miłość jest uczuciem destrukcyjnym czy też konstruktywnym?
Jako pierwszy przykład mogę podać film Darrena Aronofskiego pt. ?Requiem dla snu?. Jest to historia młodej pary, Harrego i Marion, niestety chłopak ma problem z narkotykami. Dziewczyna z wielkiej miłości do niego pomaga mu w zdobywaniu pieniędzy lub też samych używek. Pewnego dnia Marion postanawia spróbować tego ?cudownego proszku?, oczywiście momentalnie uzależnia się. Na początku kiedy bohaterowie mają trochę odłożonych pieniędzy, mogą w miarę normalnie żyć lecz kiedy zaczyna ich brakować, życie obojga zamienia się w dramat. Harry na wielkim głodzie podaje sobie dożylnie najgorsze z narkotyków co poźniej niestety kończy się amputacją jego ręki, ponieważ doszło do zakażenia. Marion zaczyna ?sprzedawać? swoje własne ciało w zamian za dawke kokainy lub amfetaminy. Młoda para zamiat pomóc sobie wspólnie wyjść z nałogu pogrąża się w tym jeszcze bardziej przy czym staczając się na dno. W tym przykładzie wyraźnie widać, że miłość potrafi być uczuciem destruktywnym.
Jako drugi przykład podam film Nora Ephrona pt. ?Bezsenność w Seattle?. Jest to historia wdowca Sama oraz jego synka Jonha. Podczas świąt wigilijnych Jonha widząc smutek i pustkę w życiu swojego ojca postanawia zadzwonić do radia informując słuchaczy, że chciałby mieć nową mamę. Sam dostaje setki listów od kobiet ale jego historią szczególnie zainteresowała się kobieta o imieniu Annie. Annie rozpoczyna poszukiwania, kiedy w końcu dochodzi do spotkania oboje zakochują się w sobie. Z tego przykładu jasno wynika, że miłość jest też uczuciem konstruktywnym ponieważ dzięki miłości syna do ojca i chęci uszczęśliwienia go Sam ułożył sobie życie na nowo.
Przeglądając literaturę możemy znaleźć wiele przykładów tak zwanej chorej miłości. Spójrzmy np. na historię Romea i Julii. Ich wielkie uczucie pokonało pawie wszystkie z przeszkód, jakie nasunęło im życie natomiast ta sama miłość również zabiła kochanków. Zakochani w sobie bez pamięci nie wyobrażali sobie życia w rozłące, dlatego oboje popełnili samobójstwo. Z tego przykładu jasno wynika, że nawet najpiękniejsze uczucie potrafi przerodzić w ogromny dramat.
Czwarty i ostatni będzie przykład z życia codziennego. Często widzimy na ulicy kogś na wózku inwalidzkich lub z innymi schorzeniami a obok niego ukochaną osobę sprawującą opiekę nad nim. Ogromne uczucie, jakim są obdarzani niepełnosprawni, pomaga im wytrwać w tymcierpieniu. Kiedy widzą, że ktoś mimo choroby ich kocha, zaczynają znów wierzyć w to że coś im się od życia należy. W tym przykładzie pokazałam że miłość może odbudować czyjeś życie i szczęście, nadając mu sens- jest więc siła budującą.
Na postawione wcześniej pytanie: ,,Czy miłość jest uczuciem destrukcyjnym czy tez konstruktywnym? uważam, że nikt nie zna dobrej odpowiedzi. W moich przykładach pokazałam ze źle ulokowane uczucia mogą doprowadzić do wielu tragedii jak np. w dramacie pt. ?Romeo i Julia? czy filmie pt. ?Requiem dla snu?. Niekiedy jednak miłość okazuje się uczuciem budującym tak jak w przypadku rodziny Sama w filmie pt ? Bezsenność w Seattle? i dobrze wykorzystana może być czymś niezwykle cudownym
Miłość jest sztuką, tak samo jak i życie. Niestety wielu z nas nie odróżnia uczucia od choroby, dlatego nieraz kończy się to tragicznie i zamiast bajkowego ?happy endu? widzimy przykre zakończenia… Jednak jeśli mówimy o prawdziwej miłości ludzie zdolni są do wspaniałych czynów oraz są w stanie wspólnie ?przenosić góry?.