Jakie objawy zachowań pracownika świadczą o zakłóceniach jego równowagi

Jakie objawy zachowań pracownika świadczą o zakłóceniach jego równowagi.

Współcześni pracownicy bardzo często są niezadowoleni z wykonywanej pracy, a odporność nerwowa bardzo się obniżyła. Nadmiar obowiązków, stres, tempo życia bardzo niekorzystnie wpływają na naszą kondycję psychiczną. Także strach przed utratą pracy, ciągle rosnące bezrobocie sprawia, że jesteśmy rozdrażnieni, niepewni, wpadają w nerwice a w konsekwencji jakość wykonywanej pracy drastycznie spada.
Skutkami zakłóceń równowagi psychicznej pracowników są: niezadowolenie z wykonywanej pracy, zniechęcenie do pracy.
Niezadowolenie z pracy może powodować niezadowolenie z siebie lub agresywnego zachowania się wobec otoczenia. Nie zapominajmy, iż w pracy spędzamy 8 godzin dziennie co stanowi 1/3 naszego życia a nierzadko nawet ½, dlatego bardzo ważne jest aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne.
Zniechęcenie do pracy jest wynikiem długotrwałego z niej niezadowolenia i może się wyrażać: częstą absencją, popełnianiem przestępstw, chorobami, zmniejszoną wydajnością i gorszą jakością pracy, wreszcie wypadkami przy pracy.
Aby zapobiec zakłóceniom równowagi pracowników należy :
– poznać potrzeby i osobowość pracowników,
– dostosować zadania do psychofizycznych właściwości wykonawcy,
– dobierać kierowników i podwładnych biorąc pod uwagę ich cechy charakteru,
– utrzymywać stałe, osobiste kontakty z wszystkimi pracownikami,
– jawne rozstrzyganie wszystkich problemów zakładu,
– likwidowanie konfliktów międzyludzkich i ich źródeł,
– wykazywanie szybkiej i skutecznej troski o inwalidów pracy i rencistów,
– organizowania czynnego wypoczynku i zapewnienie warunków bytowania, gwarantujących rozsądnie przeciętny poziom egzystencji.
Jeżeli kierownik będzie bacznie obserwował swoich pracowników, będzie mógł wcześnie dostrzec niepokojące objawy, które zaniedbane mogą się przerodzić w poważne problemy.