Które z opowieści mitycznych wydają ci się szczęgólnie wartościowe ze względu na uniwersalność problematyki w nich zawartej ?

Które z opowieści mitycznych wydają Ci się szczególnie wartościowe ze względu na uniwersalność problematyki w niej zawartej ? Odpowiedź na te pytanie nie jest zbyt łatwa ze względu na miniony czas od momentu ich napisania. Jednak po głębszej analizie można doszukać się w mitach problemów, które „nie umierają”. W poniższej pracy spróbóję opisać szczególnie wartościowe mity i ich uniwersalność.
W pierwszej kolejności chciałbym poruszyć historię pewnego młodzieńca zwanego imieniem Akontios. Otóż ten młody męszczyzna, podczas pobytu w świątyni na Delos, postawionej ku czci Artemidy, ujrzał piękną pannę zwaną imieniem Kydippe i zakochał się w niej. Znając stare prawa tej świątyni urzył podstępu, aby poślubić młodą kobietę. Kydippe z początku nie chciała „zaznać szczęścia” z Akontiosem. Jednak po wielu oporach i przygodach musiała poślubić młodzieńca i była z nim szczęśliwa. Problem ten jest o tyle uniwersalny, o ile wiele kobiet wychodzi za mąż z przymusu. Co ciekawsze to to , że te kobiety potrafią jednak być później szczęśliwe z tymi męszczyznami.
Istnieją takie państwa w których król ma dla swojego syna, następcy tronu, wybraną kobietę, która w przyszłości wyjdzie za młodego króla. Przyszły krolewicz nie posiada wyboru, jednak jest szczęśliwy. Wiele pań nie patrzy na cechy charakteru mężczyzny, tylko z góry ocenia po wyglądzie. Nie zdają sobie sbrawy że ci „nie załadni” mężczyźni mogą im dać więcej szczęścia niż by dostały od innych mężczyzn.
Kolejną sprawą jaką chciałbym poruszyć to historia Hefajstosa – boga rzemiosła. Dzeus ukarał go za to że wtrącił się on w jego kłótnie z Herą. Karą dla boga rzemiosła było zrzucenie go z Olimpu na ziemię, co sprawiło, że Hefajstos połamał sobie nogi. Jednak po wielu latach bóg bogow zrozumiał jaką krzywdę wyrządził swojemu synowi i chcąc mu to wynagrodzić dał mu za żonę najpiękniejszą boginią, Afrodytę. Hefajsos uznal to za kolejne szyderstwo ze stony ojca. Tak samo i dziś wielu ludzi nie potrafi docenić prezentu przeprosinowego. Uznawają to za kolejny podstęp ze strony wroga. Istotne jest, że niektórych krzywd nie jest w stanie wynagrodzić żaden prezent przeprosinowy, jednak powinno się unieć wybaczyć każdemu kto zrozumiał swój błąd i chce naprawić wyrządzaone krzywdy. Sam nie wiem czy umiałbym wybaczyć każdemu wszystkich wyrządzonych mnie krzywd. Sądze że pytanie: Czy można docenić prezent przeprosinowy i przy tym wybaczyć wyrządzone krzywdy ? – to problem uniwersalny.
Sądze że powyższe opowieśi mityczne wydają i się szczególnie wartościowe ze względu na uniwersalnośc problematyki w nichzawartej . Mam nadzieje że wyżej napianym tekstem udowodniłem dlaczego problemy tych mitów „nie umierają”.