Ostatnio wspólnie z klasą obejrzałam film pt. „Zemsta”. Tematem komedii było ścieranie się poglądów Cześnika i Rejenta, dotyczących kwestii muru granicznego. W utworze występowały różne wątki. Jednym z nich była miłość Wacława i Klary. Zakochani spotykali sie potajemnie, lecz początkowo szans na wspólne życie nie mieli z powodu nienawiści Cześnika- stryja Klaryoraz Rejenta – ojca Wacława. Innym był wątek Papkina, w którym ukazano jego humorystyczną postać. Pyszałek przedstawiał siebie jako silnego i odważnego mężczyznę, a w rzeczywistości był zwykłym tchórzem. równie jak treść utworu, ciekawa jest geneza jego powstania, aleksander Fredro poślubił Zofię Skarbkowską, która w posagu wnioła połowę zamku w Odrzykoniu pod Krosnem. Przeglądając stare papiery, pisarz znalazł siedemnastowieczne akta procesów sądowych. Procesowali się dwaj właściciele zamku: Piotr Firlej i Jan Skotnicki. Ponieważ obaj mieszkali w jednym zamku, dokuczali sobie bez przerwy, tak jak Cześnik i Rejent. Tę autentyczną historię wykorzystał Fedro pisząc „Zemstę”.
Film pt. „ZEmsta” wyreżyserował Andrzej Wajda. Dzieło powstało w oparciu o komedię Aleksandra Fredry o takim samym tytule. Sądzę, że aktorzy świetnie odegrali swoje role. Zachowali nastrój podobny do panującego w odchodzącej Polsce szlacheckiej. W rolę Cześcnika Raptusiewicza wcielił się Janusz Gajos, a Rejenta Milczka – Andrzej Seweryn, Aktorzy ci, komicznie odegrali spór o zamek. Najbardziej podobał mi sie Roman Polański w roli pyszałkowatego Papkina, ponieważ doskonale oddawał charakter postaci. Wroli Wacława zakochango w Klarze wystąpił Rafał Królikowski. Podobał mi się również Cezary Żak, który odtworzył pijanego kuchmistrza oraz Daniel Olbrychski – znakomity odtwórca epizodycznej postaci Dyndalskiego. Kobietę w średnim wieku, wdowę po trzech mężach – Podstoline zagrała Katarzyna Figura. Niestety nie podobała mi się Agata Buzek- odtwórczyni roli Klary. Jej wygląd zewnętrzny i fryzura wywarły na mnie niekorzystne wrażenie. Czytając książkę, inaczej wyobrażałam sobie Klarę. Myślałam, iż jest to piękna dziewczyna, mająca czarne włosy i oczy w kolorze węgla.
Muzykę do filmu napisał Wojciech Kilar. Projektantką kostiumów była Krystyna Zachwatowicz, która doskonaledobrała stroje dla poszczególnych postaci. Oglądając „Zemstę”, mogłam się przenieść myślami w minioną epokę, gryż ubrania, język, zwyczaje świąteczne oddawały nastrój szlacheckiej Polski. Film mi się podobał, mogłam się rozweselić i ubawić. Chciałabym w przyszłości obejrzeć go ponownie, gdyż akcja toczy się w scenerii pięknej, prawdziwej, polskiej ziemi. Sądzę, że dobór tej scenerii był konieczny do ukazania oziębłych stosunków między sąsiadami. Film wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Postaram się zachęcić inne osoby do jego obejrzenia.