Z pewnoscią każdy uczeń choć raz w życiu zastanawiał się nad sensem czytania książek. Według mnie warto poświęcać się temu zajęciu, a dla uzasadnienia przedstawienie kilka argumentów.
Czytanie książek może być dla nas świetną rozrywką, która wypełni nasz wolny czas.Posłużę się tutaj słowami Monteskiusza, który powiedział: „Lubić czytanie – to znaczy godziny nudów, które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości”. Ponadto ta rozrywka uczy nas cierpliwości i racjonalnego myślenia. Wzbogaca nasze słownictwo i pobudza wyobraźnię czy nawet rozwija umiejętności wysławiania się. Książki uczą nas odpowiedniego postępowania i są bardzo pouczające, a jakoprzykładem posłużę się powieścią Melvina Burgess’a pt. „Ćpun”. Jest to kontrowersyjna książka dla młodzieży o kilku nastolatkach, którzy uciekli z domów, chcąc szukać – według nich – „lepszego życia”, a wpadli w narkotykowe środowsisko, które stało się dla nich nowym domem. Pewnie każdy czytelnik zareagował tak jak ja – był zaskoczony tym światem i obiecał sobie, że nigdy nie spróbuje narkotyków.
Według mnie książka jest przyjacielem człowieka. Zgadzam się z Józefem Ignacym Kraszewskim: „Z każdą książką ginie część jakaś żywota ludzkiego na ziemi”. Nie można niszczyć książek, bo są one źródłem wiedzy, często bywają chociażby naszymi szkolnymi pomocami naukowymi.
Mam nadzieję, że niebawem wszyscy ludzie przekonają się do książek i będą mogli z dumą powiedzieć tak jak Maksym Gorki: „Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce”.