PLANOWANIE DZIAŁALNOSCI GOSPODARCZEJ
Istota planów – jest rozpoznanie przyszłości i określenie w dokumencie nazywanym planem zadań oraz środków nieodzownych do realizacji przyszłych działań gospodarczych określonej jednostki. Plan łączy wszystkie zamierzenia związane z działalnością gospodarcza w jedna całość, aby w konkretnej sytuacji ekonomicznej osiągnąć w optymalnym stopniu założone cele firmy. Rodzaje planów:
Podział planów wg szczebla zarządzania:
Plany strategiczne – są sporządzane przez najwyższe szczeble zarządzania jednostka, obejmują najważniejsze problemy działalności przedsiębiorstwa i dotyczą długiego przedziału czasowego.
Plany taktyczne – są opracowywane przez wyższy szczebel kierownictwa i stanowią konkretyzacje i aktualizacje planów strategicznych.
Plany operatywne – zwane wykonawczymi obejmują konkretne zadania dla poszczególnych komórek i stanowisk na okres czasu do jednego roku. Są sporządzane przez najniższy szczebel zarządzający przedsiębiorstwem.
Ze względu na przedmiot planowania wyróżniamy:
Plany rzeczowe – które obejmują m.in. takie plany jak plan zaopatrzenia produkcji sprzedaży zatrudnienia inwestycji itp. Plany rzeczowe maja zastosowanie do wszystkich planów bez względu na szczebel opracowywania.
Plany finansowe – określają zmiany majątku przedsiębiorstwa, źródłach jego finansowania, kosztach i wysokości wyniku finansowego.
Zasady planowania – powstałe na gruncie dorobku nauki i doświadczenia wynikającego z praktycznej działalności podmiotów gospodarczych, oznaczają normy u reguły postępowania w tworzeniu planów oraz ich realizacji. Nie ma jednoznacznych, ściśle określonych i ograniczonych liczebnie zasad planowania dopuszczających tylko jedna możliwa interpretacje. Jedne zasady preferowane są w planowaniu strategicznym, inne w planowaniu taktycznym i operatywnym itd.
Metody planowania. Prace nad opracowaniem planu w jednostce gospodarczej powinny obejmować następujące czynności:
– badanie popytu i podaży na rynku krajowym i zagranicznym,
– analiza obowiązujących norm prawnych,
– analiza danych statystycznych obrazujących rodzaj i wielkość prowadzonej działalności,
– analiza możliwości przedsiębiorstwa w zakresie produkcji i zbytu.
PLANOWANIE RZECZOWE
Istota planowania rzeczowego – polega na ustaleniu planowanej wielkości produkcji w przedsiębiorstwach przemysłowych , budowlano – montażowych, rolniczych itp., planowanych usług w jednostkach świadczących usługi lub planowanej wielkości zakupu i sprzedaży w przedsiębiorstwach handlowych.
BIZNES PLAN
Biznes plan – jest zestawem dokumentów, analiz i programów, w których na podstawie oceny aktualnej sytuacji oraz danych statystycznych z lat poprzednich przedstawiony jest projekt celów firmy i sposobów ich osiągania przy wszystkich istniejących uwarunkowaniach kadrowych , technologicznych itp.
Plan taki obejmuje działalność bieżąca oraz okres od 3-5 lat. Funkcje:
Wewnętrzna – plan ten śluzy właścicielom i kierownictwu do właściwego zarządzania jednostka gospodarcza.
Zewnętrzna – to dokument, który ma przedstawić przedsiębiorstwo inwestorom i pomoc pozyskać środki niezbędne do sfinansowania planowanych przedsięwzięć. Aby spełnić te funkcje plan musi podkreślać sile przedsiębiorstwa, przedstawić jego mocne strony. Jednocześnie należy przedstawić trudności oraz sposoby ich pokonywania.
ANALIZA EKONOMICZNA
Rodzaje analiz:
W zależności od przedmiotu analizy wyróżniamy: analizę finansowa, gospodarcza (obejmuje m.in. sprzedaż, rynek, zużycie RS i przedmiotów pracy, wielkość i struktura zatrudnienia).
Ze względu na czas prowadzenia analizy wyróżniamy: analizę wstępna (przyszłościowa), analizę przeszłościowa.
Ze względu na częstotliwość prac analitycznych: analizę okresowa (sporządzana systematycznie), analizę doraźna (operatywna).
Ze względu na zakres zagadnień objętych analiza: analizę odcinkowa (problemowa), analizę kompleksowa (całościowa).
Etapy prac analitycznych związanych z analiza ekonomiczna, obejmuje następujące etapy:
przygotowanie (określenie zakresu prac i źródła informacji),
przeprowadzenie właściwych prac badawczych (za pomocą określonych metod ustalamy określone wskaźniki a następnie staramy się określić przyczyny ich ukształtowania się),
prezentacja danych i opracowanie wniosku.
Metody analizy ekonomicznej – uzyskane informacje musza być właściwie przedstawione (forma tabelaryczna, graficzna) i są one podstawa wniosków i zaleceń (właściwe wnioski to najważniejszy element prac analitycznych).
Metoda porównań – opierająca się na porównaniu badanego zjawiska z rożnymi punktami odniesienia, porównanie badanych zjawisk z wielkościami wynikającymi z norm, planów lub jakichś wzorców; porównanie badanego zjawiska z jego kształtowaniem się w innych okresach (porównanie w czasie). porównanie badanego zjawiska z innymi jednostkami gospodarczymi (porównanie w przestrzeni).
WSKAŹNIKI WYKORZYSTYWANE W ANALIZIE EKONOMICZNEJ
Podział:
Ze względu na sposób ustalania:
Liczby bezwzględne (to liczby wyrażone w określonych jedn. Wartościowych lub naturalnych np.: zł, kg, szt., itd.),
Liczby względne (to wielkości przedstawiające określone relacje oraz zależności. Do liczb względnych zalicza się wosk. Struktury, dynamiki, wielkości w jednostkach umownych np.: t/km, kg/h, itd.)
Ze względu na treści merytoryczne wyróżniamy następujące wskaźniki:
Finansowe (informacje o sytuacji finansowej danej jednostki ponoszonych kosztach, osiąganym zysku, rentowności itp.)
Charakteryzujące działalności gospodarcze (przedstawiają dynamikę, strukturę prowadzonej działalności gospodarczej, jakość wytwarzanych produktów itp.)
Charakteryzujące wykorzystanie środków gospodarczych w prowadzonej działalności (analiza gospodarki materiałowej, zatrudnienia i plac, stan i wykorzystanie środków trwałych).