W dzisiejszym świecie bardzo często ludzie oceniają się nawzajem poprzez wygląd zewnętrzny odrzucając całe piękno ukryte w głębi. Człowiek tracąc bogactwo materialne w oczach otoczenia traci również szacunek, poparcie, mimo iż prawdziwe skarby ukryte są wewnątrz nas. Moim zdaniem niezwykle trafnym okazuje się stwierdzenie iż „nie szata zdobi człowieka”, bo jego wartość tkwi w jego słowach, czynach i sposobie w jaki traktuje bliźnich.
Pierwszym argumentem, który pomoże mi poprzeć tezę, będzie osoba Ani Shirley będącej główną bohaterką książki pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” autorstwa Lucy Maud Montgomery.
W dzieciństwie dziewczynkę zmuszano do noszenia szarych, połatanych sukienek. Nigdy nie lubiła swoich marchewkowych włosów. Jednak w głębi duszy była niezwykle delikatną, dobrą i utalentowaną osobą. Zawsze dzielnie broniła swojego zdania. Mimo jej porywczego charakteru potrafiła być zdyscyplinowana gdy wymagała tego sytuacja. Swoją postawą udowodniła, że liczy się przede wszystkim to co nosimy w sercu.
Patrząc w przeszłość możemy odnaleść wiele dowodów na nieomylność mojego zdania. Potwierdzić je może równieć życie Matki Teresy z Kalkuty, która poświęciła się dla ludzi chorych i bezdomnych. Wyrzekła się dóbr materialnych pragnąc poprawić życie biednych dzieci.
Ostatnim przykładem będzie Jezus Chrystus. Kochał każdego, bez względu na jego pochodzenie. Wybaczał nawet największym grzesznikom. Nie mogąc patrzeć na rozpacz, cierpienie wskrzeszał i uzdrawiał ludzi. Jego miłość była tak wielka, że poświęcił własne życie za nasze grzechy, abyśmy mieli po śmierci szansę na lepsze jutro u Boga.
W świetle przytoczonych argumentów bez najmniejszych wątpliwości mogę stwierdzić, że powiedzenie „nie szata zdobi człowieka” znajdzie tu uzasadnienie. Zarówno w literaturze, historii jak i we własnym życiu odnajdziemy wiele przykładów. Piękno ciała jest rzeczą względną. Wygląd zmienia się z upływem lat, zaś wartości w człowieku pozostają niezmienne.
Praca nie jest sprawdzona przez nauczyciela więc mogą pojawić się błędy stylistyczne, językowe etc.