Średniowiecze to epoka, w której kluczową rolę odgrywali rycerze. Aby nim zostać trzeba było być wolno urodzonym, wykazywać się siłą i sprawnością, biegle władać mieczem oraz brać udział w turniejach rycerskich. Niezbędne też był prawy charakter. Znane z literatury postacie rycerskie to m.in. Tristan, Roland i król Artur.
Wzorem polskiego rycerza jest Zbyszko z Bogdańca z powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”. Wywodzi się z zamożnego rodu Tępa Podkowa o
Tak jak każdy rycerz jest honorowy. Zawsze dotrzymuje danego słowa. Udowodnił to gdy nie chciał, aby Maćko zamiast niego oddał głowę. Kiedy ślubował Danuśce pawie czuby, nawet po jej śmierci dopełnił przysięgi.
Wiele razy wykazywał się męstwem i odwagą. Nie wahał się podnieść rękawicy słynnego ze zwycięzkich pojedynków Rotgiera. Gdy porwano damę jego serca natychmiast ruszył jej na ratunek.
Jest opiekuńczy. Zajmował się zarówno Danuśką jak i Jagienką. Doglądał również swego stryja, zranionego przez Krzyżaków grotem włóczni. Dbał aby ten kurował się i nie przemęczał.
Każdy jednak ma jakies wady. Zbyszko jest porywczy i naiwny. Podniósł rękę na posła krzyżackiego, czego omal nie przepłacił życiem. Uwierzył w kłamstwa Sanderusa i dał się naciągnąć na jego utrzymywanie.
Według mnie Zbyszko to złożona i ciekawa postać. Możemy zaobserwować jak zmienia się pod wpływem dojrzewania oraz pierwszej miłości. Po stracie ukochanej, miłość Jagienki do Zbyszka zostaje odwzajemniona i wreszcie nasz bohater układa sobie życie. Szkoda, że teraz nie ma takich rycerzy.