Ideały są nieosiągalne, dlatego zostały porównane do gwiazd, które są tak daleko, że nikt nie może do nich dotrzeć. Lecz jak mówi cytat: „jeśli nie można ich osiągnąć to trzeba się według nich orientować.” W swoim życiu i postępowaniu, należy się kierować tym, co idealne, tym, co dobre. Tak postępując, człowiek staje się bardziej wartościowy.
Biblia mówi o relacjach między Bogiem, a Jego dziełem – światem i człowiekiem. Jest dobrem, którym każdy człowiek powinien się kierować w dążeniu do doskonałości, w dążeniu do ideału. Dzięki przypowieściom, możemy wysnuć wiele nauk i otrzymać wiele drogowskazów dla naszego postępowania w życiu.
W Księdze Rodzaju opisany jest proces tworzenia przez Boga idealnego świata. Bóg, idealny stwórca tworzy tylko rzeczy dobre: „Bóg widział, że wszystko co uczynił było bardzo dobre.” Swoim działaniem chciał pokazać ludziom, jak mają postepować w życiu, czym się kierować w dążeniu do ideału. Każda dobra rzecz, dobry uczynek jest jednym stopniem w górę, po bardzo wysokich schodach, na szczycie których jest się już ideałem. Problem polega jedynie na tym, że nie zawsze człowiek wspina się w górę. Życie to droga, która ma wiele zakrętów. Podczas tej drogi napotyka się na sytuacje, które kuszą człowieka i skłaniają go, do czynów zupełnie sprzecznych z idealnym postępowaniem.
Człowiek obdarzony jest wolną wolą i zawsze chce poznać coś nowego, doświadczyć czegoś, czego jeszcze nie zna. Niektórym pokusom nie potrafi się oprzeć. Niemożliwym jest przejść przez labirynt życia osiągając w pełni ideał. Bóg jest wzorem pokazującym ludziom dobra drogę, którą powinni kroczyć, nie zważając na przeciwności losu. Tak jak On, powinni tworzyć dobre rzeczy, ale niestety nie ma ludzi doskonałych. Każdy w pewnym momencie swojego życia, na pewno popełni błąd, który pozostawia po sobie ślad.
Dobrym odzwierciedleniem tej myśli jest biblijna przypowieść „o synu marnotrawnym”. On także postąpił źle, ale gdy zrozumiał swój błąd, żałował i starał się go naprawić. Zło zostało mu wybaczone :” A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się.” Bo w życiu można zbłądzić, ale najważniejsze jest to, by zrozumieć swój błąd, naprawić go i powrócić na drogę ku dobremu.
Nikt nie może miec idealnego życia, ale za to w nim możan znaleźć przykłady idealnych, dobrych uczynków. W przypowieści o Samarytaninie dobrym uczynkiem może sczycić się człowiek, który be4zinteresownie pomógł osobie potrzebującej. Czyn Samarytanina jest przykłademwzorowego zachowania. On w ogóle nie znałtego człowieka, ale mimo to, poświęcił dla niego swój czas. dodatku dla Samarytanina życie i zdrowie nieznajomego było ważnejsze niż pieniądze:” Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam Tobie gdy będę wracał.” To bardzo wartościowy człowiek. Każdy powinien w miarę swoich mozliwości podążać jego śladami, tak jak on szanowac ludzi, bo przyszłość jest nieznana, nie wiadomo jak potoczy się los.
My tez możemy znaleźć się w potrzebie i oczekiwać pomocy ze strony drugiego człowieka. Jeśli będziemy okazywać ludziom miłosierdzie, to na pewno i w nas w trudnych chwilach ktoś wspomoże. Biblia mówi, żeby „miłować bliźniego swego jak siebie samego”, a wtedy osiągnie się życie wieczne. Bo jak mówi Św. Paweł w Liście do Koryntian, że najważniejsza na świecie, obok wiary i nadziei, jest miłość, bo:” Bóg jest miłością”, „Gdybym tez miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką wiarę, a miłości bym nie miał, byłbym niczym.” Ktoś, kto szanuje ludzi i pomaga im w potrzebie, Jest bardzo blisko gwiazd, blisko tego nieosiągalnego ideału.
Biblia jest jak drogowskaz, jest niepowtarzalna i idealna, jest jak gwiazda stworzona przez Boga, która swoim blaskiem wskazuje dobrą drogę. Ta drogą należy podążać, aby być dobrym człowiekiem. Kroczenie ścieżką prawdy i wiry nie jest łatwe. Czasami trzeba dokonywać trudnych wyborów.
Bóg jest jeden, to On stworzył człowieka na swoje podobieństwo. Lecz to On jest idealny, bo ludzie otrzymali od Niego prawo wyboru i decydowaniu o samym sobie. Człowiek musi jedynie starać się ustalać prawa, które będą zgodne z prawami boskimi, bo w dążeniu do ideału, człowiek nie raz musi pójść na kompromis.