Nauka jest jak niezmierne morze, im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony

Myślę ze słowa Paluszkiewicza, ze ?Nauka jest jak niezmierne morze, im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony? mówi o tym ze Nauka w życiu, człowiekowi jest bardzo ważna i pomocna, im więcej nowych rzeczy poznajemy, tym bardziej jesteśmy ciekawi świata i jego tajemnic.

Po pierwsze, potwierdzeniem słów Paluszkiewicza jest historia życia jego ucznia ? Andrzeja Radka. Starał się on żyć według tych słów. Dzięki wytrwałej (mimo przeciwności losu) i rzetelnej pracy stał się człowiekiem wykształconym. Znaczył wiele dla innych ludzi, a przede wszystkim dla siebie samego. Dzięki temu mógł awansować w społeczeństwie. Doskonale radził sobie w gimnazjum Klerykowskim, gdyż nauka nie sprawiała mu problemów. Dzięki swoim umiejętnościom zaczął udzielać korepetycji i zarabiać pierwsze pieniądze na życie. Mimo swojej inteligencji i elokwencji Andrzej i tak miał wielu kolegów.

Z kolei nauka i technika w XX w. rozwinęła się w tak szybkim tempie dzięki takim ludziom jak Andrzej Radek, czyli upartym, żądnym wiedzy. Oczywiście skutki tego są dobre oraz złe.

Możemy jeździć już samochodami, motorami latać samolotami, a toksyczne spaliny i gazy wydobywające się z tych pojazdów zatruwają środowisko, przez co zapadamy na dużo więcej i coraz częściej wywołują niebezpieczne choroby. Jednak z drugiej strony ogromny rozwój medycyny umożliwia zapobieganie tym chorobom i unikania śmierci. Jednak jeszcze na wiele chorób nadal nie ma lekarstw. Ale wszyscy naukowcy – chemicy pracują nad tym i prześcigają się w badaniach. Robią to być może z rożnych powodów, np. z chęci zdobycia pieniędzy, sławy oraz niesienia pomocy innym. Wykonywane są też przeszczepy (serc, nerek, wątroby), które są coraz bardziej bezpieczne, ponieważ w czasie operacji wykorzystywane są nowocześniejsze urządzenia, dzięki którym chirurdzy widzą na monitorze, co się dzieje wewnątrz ciała pacjenta.

W wypadkach samochodowych i samolotowych ginie wielu ludzi, ale też ci, którzy zostali tylko ranni, czy to z powodu tych wypadków czy innych, tymi szybkimi środkami lokomocji mogą być błyskawicznie przetransportowani do szpitali. O tych wypadkach, tragediach możemy przeczytać w gazetach, obejrzeć w telewizji i usłyszeć w radiu.

Wyżej wymienione przykłady są dowodem na to, że nauka przyciąga za sobą naukę. Dzięki niej żyje się nam wygodniej, lepiej i bezpieczniej. Następuje ogromny postęp w każdej dziedzinie życia. On zmusza do kolejnego kroku naprzód. Ten zaś wymaga jeszcze głębszej i nowej wiedzy. Tworzy się ,,zamknięty krąg?, który trafnie określają słowa Paluszkiewicza przytoczone w temacie pracy.