Jednym z rodzajów literatury jest komedia. Jest to gatunek, którego zadaniem jest rozśmieszać ludzi, ale także przekazywać im jakąś ważną naukę. Jednym z najlepszych przykładów komedii jest dzieło Aleksandra Fredry ?Zemsta?. Jest ona książką, którą każdy, niezależnie od wieku, chętnie czyta. Chciałabym postawić więc tezę, że „Zemsta” uczy, bawi i wzrusza.
Uczy, ponieważ dzięki niej można poznać świat szlachecki w XIX wieku. Często nie zadajemy sobie sobie sprawy jak żyli nasi przodkowie. Ucząc się o tym na historii, zazwyczaj nie przykładamy się do poznania przeszłości, ponieważ wydaje nam się to bardzo nudne. W książce napisanej z takim humorem, jest to o wiele prostsze i przyjemniejsze. Przekazuje nam też pewną mądrość, którą trzeba znać i stosować w swoim życiu. Bowiem warto dążyć do zgody. Inaczej mogą wyniknąć kłopoty. Przykładami tego są właśnie Cześnik i Rejent. Żyło by im się zdecydowanie łatwiej, gdyby nie żywili do siebie tak wielkiej nienawiści.
Trzeba też przyznać, że jest książką niezwykle zabawną. Jest napisana z humorem i posiada elementy komizmu. Dialogi między postaciami są zabawne, a bohaterowie wykreowani niezwykle kontrastowo, co daje humorystyczny obraz.
To, że ?Zemsta? wzrusza, jest jasne już od początku książki. Autor napisał ją w taki sposób, że razem z bohaterami przeżywamy miłość Klary i Wacława, wraz z nimi cieszymy się z końcowej zgody. Daje nam uczestniczyć w życiu postaci. Współczujemy Papkinowi, że Klara go nie chce, złościmy się na Podstolinę, za to co zrobiła Cześnikowi.
Mam nadzieję, że z postawioną przeze mnie tezą wszyscy, którzy przeczytali tę książkę się zgodzą. „Zemsta” jest dziełem, które niezależnie od wieku i zainteresowań każdy powinien przeczytać. Pozwala nam odciąć się na chwilę od rzeczywistości, przenieść się do dziewiętnastowiecznej Polski. Jest książką, która nawet w najgorszy dzień poprawi nam humor. Udaje jej się też wzbudzić w czytelniku uczucie, że jest jednym z jej bohaterów.