Czy aby jestem patriotą? Zależy kto pyta o to.

Patriotyzm to wielkie słowo. Oznacza umiłowanie kraju ojczystego, a także gotowość poświęcenia się dla własnego narodu. Literatura polska jest prawdziwą szkołą uczuć patriotycznych. Niemal od początku swego istnienia wyrażała głęboką troskę o losy ojczyzny, tworzyła wzorce osobowe prawdziwego patrioty , obywatela i godnego człowieka. W tragicznej historii Polski wiele jest przykładów bohaterskich zrywów narodu polskiego do walki o wolność i niepodległość. Niewątpliwie patriotyzm ,powinien być jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka. Niestety ,z wielką przykrością muszę przyznać, że ironia zawarta w słowach Leca, znajduje uzasadnienie we współczesnym społeczeństwie i światopoglądzie. W swojej pracy postaram się pokazać, jak dalece zmieniły się ideały i sposób postrzegania rzeczywistości.
Myślę, że mówienie w czasach pokoju o umieraniu za kraj, o uwięzieniu, ranach czy kalectwie, o naszej zdolności do ponoszenia ofiar, mogłoby się odbywać jedynie w sferze rozważań. Czy dzisiejsze społeczeństwo byłoby zdolne do takich poświęceń? Czy szanujemy ludzi, którzy walczyli za naszą wolność podczas drugiej wojny światowej ? Nie! Śmiejemy się ze starych, chorych, kalekich nie pamiętając o ich zasługach.
Czy wysprzedawanie ziemi rolniczej Niemcom ma cos wspólnego z patriotyzmem? Czy po to płacili nasi dziadowie własną krwią za każdy kawałek polskiej ziemi, żeby ich wnuki sprzedały ją za kilka marnych srebrników. Ktoś mógłby powiedzieć, że to zwykłe prawo rynku, ale według mnie to coś więcej. Moim zdanie to zupełny zanik uczuć patriotycznych. Dzisiaj pieniądz rządzi światem i wszystkie działania są mu podporządkowane.
Co na pytanie o patriotyzm odpowiedzieliby młodzi ludzie, którzy masowo opuszczają kraj w poszukiwaniu lepszego życia. Tych jednak, nie osadzajmy zbyt pochopnie, bo może wrócą tu, do kraju, wydać zarobione na obczyźnie pieniądze.Moim zdaniem często w szkole, wśród rówieśników mamy obawy, że nasze zdanie na temat kraju, w którym mieszkamy zostanie wyśmiane, dlatego wypowiadamy się o Polsce ostrożnie. Być może akceptacja osób z naszego otoczenia jest ważniejsza niż ujawnienie naszej prawdziwej opinii na temat narodu, jednakże dla mnie jest to oznaka słabości ,ponieważ każdy człowiek powinien mieć swoje własne zdanie ,umieć je głośno powiedzieć
I obronić.
Według mnie każdemu patriocie zależy na rozwoju kulturalnym i oświatowym społeczeństwa. Na pewno bardzo boli go wszelka niesprawiedliwość społeczna a szczególnie, gdy krajem rządzą; karierowicze, nieudacznicy, aferzyści i osoby odpowiedzialne za prześladowanie niewinnych ludzi. Tak więc, można powiedzieć, że politycy są często ludźmi bez honoru, ambicji i kwalifikacji do pełnienia funkcji, których się podejmują. Co gorsza ,myślę ,że oni mają tego pełną świadomość. Czy są patriotami i czy my jesteśmy pozwalając im na to.
Z tych rozważań łatwo się domyślić ze zgadzam się z myślą Leca. Współcześni są tak nastawieni na zysk i zdobywanie korzyści materialnych że tak wzniosłe hasło jak patriotyzm przestaje mieć racje bytu. To bardzo przykre, ale realia współczesnego życia zabijają w ludziach to co w nich najpiękniejsze i najwznioślejsze. Pozostawiając ich dusze pustą i pozbawioną ideałów.