Akcja ‚Pana Tadeusza’ rozgrywa się w Soplicowie. Ta wieś jest typowym przykładem szlacheckiej siedziby.
Soplicowo położone jest w malowniczym miejscu. Dookoła roztaczają się leśne pagórki, zielone łąki nadniemejskie, a także pola uprawne obsiane pszenicą, żytem i gryką.
W takiej okolicy znajduje się dworek szlachecki- dom Tadeusza. Dwór ten usytuowany jest na niewielkim pagórku w poblizu brzozowego gaju. Miejscami rosną topole, które ochraniają go przed wiatrem, a ich gałęzie rzucają cień, który daje schronienie przed gorącymi promieniami letniego słońca.
Dwór ten został zbudowany z drewna, jednak częściowo był podmurowany. Miał białe ściany, które ładnie kontrastowały z topolami. W pobliżu domu znajdowała się wielka stodoła, trzy stogi siana i głęboka studnia z błękitna wodą. Wokół wszystkich budynków gospodarczych rozciągała się brama, któwa zawsze była otwarta.
Wewnątrz domu, na ścianach znajdowały się obrazy polskich bohaterów narodowych, m.in. Kościuszki, Jasińskiego, Kosaka. W drewnianej szafie znajdował się zegar kurantowy, który po pociągnieci za sznurek wydobywał dźwięki Mazurka Dąbrowskiego.
W jednym z pokoi, na parapetach znajdowały sie donice z ziołami, geranium, lekwoniją, astrami i fiołkami. Widok z tych okien wychodził na ogródek, pełen trawy angielskiej i mięty, a także barwnych stokrotek i fiołków.