Charakterystyka Aleksego Dawidowskiego „Alka”.

Alek to dziewiętnastoletni chłopak, mieszkaniec Warszawy, jeden z głównych bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Pochodził on z dobrego domu. Jego ojciec- jedna z pierwszych ofiar gestapo, był kierownikiem fabryki, a matka najprawdopodobniej zajmowała się domem.
Alek był wysokim, szczupłym dryblasem (stąd przezwisko Glizda). Miał niebieskie oczy i płową czuprynę. To, że był najlepszym narciarzem w zespole świadczy o tym jaki był wysportowany. Na jego twarzy wiecznie widniał uśmiech. Ciągle śpieszący się Alek nie dbał o siebie. Często miał nieoczyszczone buty, niedobrany krawat, czy plamę na swetrze.
Był gadatliwym chłopcem. Mówił szybko, jakby z przekonaniem, że to najszczersza prawda, wymachując przy tym rękami.
Alek zawsze na pierwszym miejscu stawiał przyjaciół. Każdego nowo poznanego człowieka traktował przychylnie. Był uczynny i często pomagał matce, do której był bardzo przywiązany, i wyręczał ją w większości prac w domu.
Glizda był bardzo miły, uprzejmy i wesoły. Z byle powodu wpadał w zachwyt. Miał świadomość swojej porywczości i starał się wyrobić w sobie opanowanie i skupienie.
Alek był bardzo pracowity i radził sobie w życiu. Uruchomił jedną z pierwszych w Warszawie riksz, a potem pracował jako drwal.
Chłopak nie znosił wielkich słów. Nie używał określeń tj.: miłość, ojczyzna, bohaterstwo. Gdy je słyszał, milczał i wyłączał się z rozmowy. Był bardzo skromny.
Alek miał analityczny sposób myślenia i zawsze rozważał wszystkie swoje pomysły, szukał najlepszych rozwiązań.
Najważniejszymi cechami Alka były odwaga i patriotyzm, których dowiódł w licznych akcjach dywersyjnych i Małego Sabotażu, m.in. zerwał jedną z największych flag niemieckich wiszących na banku PKO, wybił się w akcji przeciw fotografom, zdjął niemiecką tablicę z pomnika Mikołaja Kopernika. Kochał ojczyznę i zginął w jej obronie.
Alek opisany w książce, mimo wojny, która nie pozwoliła mu zrealizować marzeń, zawsze był uśmiechnięty i otwarty na świat. Zrobił wiele dla Polski i można go nazwać bohaterem. Posiadał wiele cennych cech i powinien być dla nas autorytetem.