Przyjaźń – wielki dar czy poświęcenie?

„Decyzja oswojenia niesie za sobą ryzyko łez…” – posiadanie przyjaciela wymaga poświęcenia, spędzenia czasu z nim w smutku i radości.

Moim zdaniem przyjaźń to wieli dar, który wymaga poświęcenia, wyrozumiałości, tolerancji i wzajemności. Postaram się to przedstawić moimi wnioskami:
Przyjaźń jest bardzo ważną rzeczą w życiu człowieka. Każdy chciałby mieć przyjaciela, ale trudno jest znaleźć kogoś takiego, kto myśli podobnie. Należy zaznaczyć, że przyjaciel jest nam potrzebny. Możemy mu mówić bez oporów o naszych problemach, a on nas wysłycha, a nawet pocieszy. Można mu powierzyć wszystkie tajemnice, a on nigdy ich nie zdradzi. To, co daje nam dar przyjaźni to np. m.in miło spędzony czas.
Podczas podróży Mały Książe doświadczył, że „Przyjaciół się nie zdobywa. Przyjaciół się poznaje.” Myślę, że jest to słuszny cytat, ponieważ najpierw nawiązujemy znajomość, a dopiero później, nawet czasami nie wiemy kiedy ten człowiek stał się nam potrzebny, stał się naszym przyjacielem.
Mały Książe również zauważył „Poznaje się tylko to, co się oswoi” – uważam, że prawdziwie pozna się człowieka tylko wtedy, kiedy się go wcześniej „oswoi”, tzn poświęci się mu dużo czasu. Najważniejsze jest także samo wnętrze człowieka, a nie jego wygląd zewnętrzny, co kryje się pod cytatem: „Tylko sercem widzimy dobrze. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”
„Wszystkie wielkości świata nie są warte dobrej przyjaźni” – „Chłopcy z Placu Broni” – lektura ta, opowiada o preypetiach grupy przyjaciół, który się wzajemnie wspierali, bawili się razem, zakładali kluby. Mimo tego, że byli mali i się czasem kłócili to i tak ich przyjaźń przetrwała.
„Przyjaźń powiększa szczęście i pomniejsza nieszczęście podwajając naszą radość, dzieląc na pół smutek”. Główne bohaterki książek młodzieżowych (jak np. „Pamiętnik Księżniczki”) mają swoje oddane przyjaciółki, z którymi spędzają dużo czasu, którym mówią wszytsko, a czasami nawet więcej.
„Czym dla ptaka skrzydła, tym dla człowieka przyjaźń: wznosi go ponad pył ziemi” – „Władca Pierścieni” – to nie tylko książka fantastyczna, mówiąca o elfach, hobbitach itp. Zawiera ona głębsze motywy przyjaźni.
Przyjaźń jest uczuciem, a nie rzeczą, którą możemy zdobyć na każdy sposób. Trzeba dużo poświęcenia, żeby otrzymać ten wielki dar – przyjaźń.
„Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód Twego smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość.”