Celem moich rozważań jest często zadawane pytanie, a mianowicie: „Czy komputer jest wrogiem czy przyjacielem człowieka?”. Spróbuję za pomocą odpowiednich argumentów określić swoje stanowisko w tym sporze.
Według mnie, najważniejszym argumentem jest to, że jest bardzo funkcjonalny. Za jego pomocą możemy skorzystć z kalkulatora, encyklopedii multimedialnej lub z gier. Wszystkie te przedmioty są w jednym urządzeniu co bardzo ułatwia eksploatację i jest komfortowym rozwiązaniem. Nie trzeba zajmować miejsca i obniżają się nieco koszty. Kolejną jego funkcją jest możliwość pracy. Tworzone są coraz lepsze programy, które zyskują najwyższe standardy i są wykorzystywane w prawie każdej firmie. Ułatwia to zadanie, gdyż oprogramowania są łatwe w obsłudze i każda osoba potrafi je obsługiwać. Mając komputer można takze pracować w domu, wystarczą tylko chęci i trochę czasu.
Trudno też zaprzeczyć, ze stanowi również źródło rozrywki. Rozmaite filmy – można oglądać o każdej porze dnia i nocy. Nie trzeba czekać, aż film ukaże się w telewizji gdyż mamy go pod ręką. Programy takie jak „winamp” pozwalają nam słuchac muzyki bez obaw o format czy długość. Można samemu nagrać płytę z ulubionymi piosenkami bądź ulubionego wykonawcy.
Nie należy również zapominac o internecie. Dzięki niemu można ściagnąć z sieci wszystyko co nas interesuje. Posiadamy dostęp do wszystkich informcji ze świata lub miasta. Nawiązujemy kontakty z innymi i poprzez anonimowość zwalczamy swoją nieśmiałość bądź wyrażamy poglądy na dowolne tematy. Mmy łatwieszy kontakt z otoczeniem, zamieszczamy swoją twórczość lub pomysły.
Dodatkowym argumentem może być wiedza. Korzystanie z internetu bardzo uatrakcyjnia to zadanie. W ciekawy sposób można dowiedzieć się tego, co nas w danej chwili interesuje. Uczenie się staje się łatwiejsze np. kursy języka angielskiego. W ciekawy sposób zaznamiają nas z podstawowym stylem życia lub tradycjami. Mlodsze dzieci uczą się czytać i pisać w kolorowych programach stworzonych do tego celu. Można tez podszlifować swoje pisanie na klawiaturze bądź czytanie ze zrozumieniem.
Nienależy jednak zapomnieć, że komputer to tylko maszyna. Jak wszysto inne, ma również swoje wady.
Częste siedzenie przy komputerze moze nas nawet uzależnić. Może to źle wpłynąć na nasze życie sportowe lub towarzyskie. Poznajemy osoby w wirtualnym świecie lecz zapominamy o tym co jest tu i teraz.
Wydaje się, że w częstym siedzeniu przd komputerem nie ma nic złego – otoż nic bardziej mylnego. Nasza sylwetka ulega zmiania, kręgosłup wadom, gdyż grając, nie zwracamy uwagi na postawę. Na szwank nrażone są również oczy, gdyż zbytnia biskośc od monitora może go uszkodzić. Mało kto pamieta o ochronnych filtrach lub okularach.
Komuś może się wydawać,ze częste granie w gry komputerowe nie wpływa w żaden sposób na nasza psychikę. Badania wykazały inaczej. Przemoc w grach komputerowych stwarza u dzieci obojętność wobec przemocy i agrasji. W niektórych przypadkach młodzież przenosi normy z gry do życia. Stają się agresywni wobec równieśników i nie potrafią się zaklimatyzować.
Kolejnym argumentem może być to, iż dzieci mają dostęp do różnych obrazow lub filmów ukazujących treści dla nich zakazane. Rodzice są przekonani o lojalności swych pociech, lecz nie zawsze tak jest.
Przytoczone argumenty wystarczą, aby stwierdzić, że komputer jest przyjacielem człowieka. Wszystkie jego wady można łatwo zniwelować.